Ինդոնեզիայի Սուլավեսի կղզում ավերիչ երկրաշարժից և ցունամիից մեկ շաբաթ անց զոհերի թիվը հասել է 1558-ի: Այդ մասին հայտնել է արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչը Ջակարտայում: Նա ասել է, որ միջազգային օգնությունն Ինդոնեզիային շարունակվում է, սակայն քանդված ենթակառուցվածքների պատճառով այն հնարավոր չէ հասցնել բոլոր կարիքավորներին:
11 երկիր, այդ թվում Ավստրալիան, ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, հումանիտար բեռներով ինքնաթիռներ են ուղարկել Ինդոնեզիա: Ինդոնեզիան համաձայնել է ընդունել միայն վրաններ, ջուրը մաքրող սարքեր, գեներատորներ և բուժօգնություն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փրկարարներն արդեն օրեր շարունակ ողջ մնացած մարդկանց չեն գտնում ավերակների տակ: Հոկտեմբերի 5-ին սպառվում է փրկարար գործողությունների անցկացման ժամկետը: Փրկվածներ գտնելու շանս գրեթե չի մնում:
Արտակարգ իրավիճակների գերատեսչությունում հայտնել են, որ երկրաշարժից և ցունամիից հետո ևս մոտ 1000 մարդ կարող է անհետ կորած լինել:

В Индонезии, через неделю после опустошительного землетрясения и цунами на острове Сулавеси, число погибших увеличилось как минимум до 1558 человек. Об этом сообщил 5 октября представитель ведомства по чрезвычайным ситуациям в Джакарте. Он сказал, что международная помощь в Индонезию продолжает поступать, однако из-за разрушений инфраструктуры ее не удается доставить всем нуждающимся.
11 стран, в том числе Австралия, Великобритания и США, направили в Индонезию самолеты с гуманитарными грузами. Индонезия согласилась принимать лишь палатки, водоочистные устройства, генераторы и медицинскую помощь, пишет Deutsche Welle.
Спасателям уже много дней не удается найти под развалинами оставшихся в живых. 5 октября истекает предварительный срок проведения спасательных операций. Шансов на спасение людей, погребенных под развалинами, уже почти нет.
В ведомстве по чрезвычайным ситуациям сообщили, что после землетрясения и цунами могли пропасть без вести еще около одной тысячи человек.