8 Հոկտեմբեր 2018 - 07:18 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել նրա ընտանիքին:
Հեռագրում ասված է.«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան մասին։ Նա պատկանում էր այն բացառիկ մարդկանց շարքին, ովքեր իրենց կյանքով, գործունեությամբ, սկզբունքներով ու գաղափարներով նպաստում են աշխարհում բարության ու մարդասիրության տարածմանը, լույս ու ջերմություն են սփռում իրենց շուրջ:
Ակնառու սոպրանոյի այցելությունն Արցախ և «Հայաստան և Արցախ. Քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմը նշանակալի իրադարձություն դարձավ մեր երկրի կյանքում՝ մեծ ներդրում ունենալով Արցախը աշխարհին ներկայացնելու գործում: Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, նրա արվեստի բազմամիլիոն երկրպագուներին և մաղթում տոկունություն ու ոգու կորով»։
Հեռագրում նշվում է նաև, որ Մոնսերատ Կաբալյեի անունը միշտ վառ կմնա արցախցիների հիշողության մեջ, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Հոկտեմբերի 6-ին 85 տարեկան հասակում մահացել է աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն։Միջազգային ճանաչումը Մոնսերատ Կաբալյեն ձեռք է բերել 1965 թվականին, երբ ելույթ է ունեցել Նյու Յորքում՝ «Կարնեգի-հոլում»՝ փոխարինելով վատառողջ Մեռլին Հորնին «Դոնիցետիի» օպերայում:
2013-ի հունիսի 9-ին տեղի է ունեցել իսպանացի օպերային երգչուհու համերգը Երևանի Ա.Խաչատրյանի անվան համերգասրահում։2014-ի հոկտեմբերին տեղի ունեցավ նրա համերգը Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, համերգը նվիրված էր Արցախում զինադադարի հաստատման 20-ամյակին: Արցախ այցելելու պատճառով Կաբալյեն ընդգրկվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում»։

8 Октябрь 2018 - 08:46 AMT
Президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 8 октября направил в связи со смертью оперной певицы Монсеррат Кабалье телеграмму соболезнования ее семье. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
«В Арцахе с глубокой скорбью восприняли весть о кончине всемирно известной оперной певицы, большого друга армянского народа Монсеррат Кабалье. Она принадлежит к той плеяде исключительных людей, которые своей жизнью, деятельностью, принципами и идеями содействуют распространению добра и человеколюбия в мире, излучают свет и тепло вокруг себя. Посещение Арцаха выдающейся сопрано и альбом «Армения и Арцах: островок христианства» стали знаменательным событием в жизни нашей страны, внеся большой вклад в дело представления Арцаха миру»,- написал президент.
Саакян от имени народа, властей Арцаха и от себя лично выразил соболезнования всем родным и близким покойной, многомиллионным поклонникам ее творчества и пожелал терпения и силы духа.
«Имя Монсеррат Кабалье навсегда останется в наших сердцах»,- заключил президент НКР.
Испанская оперная певица Монтсеррат Кабалье скончалась 6 октября утром в больнице в Барселоне на 86-м году жизни. В середине сентября Монсеррат Кабалье попала в одну из больниц Барселоны из-за проблем с желчным пузырем.
Оперная певица была включена в «черный список» Азербайджана из-за посещения Карабаха.
Кабалье известна техникой виртуозного пения бельканто и исполнением ролей в классических итальянских операх Россини, Беллини и Доницетти. Международная известность пришла к певице в 1965 году, когда она заменила заболевшую американскую оперную звезду Мэрилин Хорн в партии Лукреции Борджиа в одноименной опере Гаэтано Доницетти.
В 2012 году певица, несмотря на возраст, перенесенный микроинсульт и травму колена, вызванную падением, выступила в нескольких театрах по всему миру.