Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը Հռոմի պապին Փհենյան է հրավիրել: Այդ մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը՝ Հարավային Կորեայի նախագահի վարչակազմի վրա հղումով:
ԿԺԴՀ առաջնորդը պատմել է Հռոմի պապի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին միջկորեական գագաթնաժողովի շրջանակում, որը տեղի ունեցավ Փհենյանում սեպտեմբերին, գրում է Meduza-ն:
Հանդիպումն առաջարկել է կազմակերպել ՀարավայինԿորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը՝ հայտարարելով, որ Ֆրանցիսկոսը շահագրգռված է, որ Կորեայի թերակղզում խաղաղություն հաստատվի, հայտնում է The Korea Times-ը: Կիմ Չեն Ինը խոստացել է ջերմորեն ողջունել Պապին:
Հարավային Կորեայի նախագահը կփոխանցի հրավերը հոկտեմբերի 17-18-ին՝ Վատիկան այցի ժամանակ:
2014-ին Հռոմի պապն այցելել է Հարավային Կորեա: Նա նաև աղոթել է խաղաղության համար 2018-ի հունիսին գագաթնաժողովից առաջ, երբ Կիմ Չեն Ինը հանդիպեց ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ:

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын пригласил папу римского Франциска посетить Пхеньян. Об этом сообщает агентство Yonhap, ссылаясь на заявление администрации президента Южной Кореи.
Лидер КНДР рассказал о готовности встретиться с папой римским во время межкорейского саммита, прошедшего в сентябре в Пхеньяне, пишет Meduza.
Организовать встречу предложил президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин, который заявил, что Франциск заинтересован в мире на Корейском полуострове, сообщает The Korea Times. Ким Чен Ын пообещал «горячо приветствовать» папу римского, если тот посетит Пхеньян.
Президент Южной Кореи передаст приглашениево время визита в Ватикан17-18 октября. Примет ли Франциск приглашение, пока неизвестно.
Папа римский Франциск в августе 2014 года посещал Южную Корею. Он также молился о мире перед саммитом в июне 2018 года, когда лидер КНДР встречался с президентом США Дональдом Трампом.