12 Հոկտեմբեր 2018 - 08:25 AMT
Հոկտեմբերի 12-ին արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամատի հետ, հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը։
Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ հարաբերությունների ընդլայնումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական կարևոր առաջնահերթություններից է, և հայկական կողմը պատրաստակամ է գործնական քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարը և Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախագահը կարևորել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակրեպության հարթակը, որը լավ հնարավորություններ է ընձեռում անդամ պետություններին ներգրավվել ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ՝ երկկողմ ձևաչափերում, հատկապես հաշվի առնելով ՖՄԿ-ում աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների զգալի ներկայությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում Հայաստանի ներկայության ընդլայնման հեռանկարների ու համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Զոհրաբ Մնացականյանի և Մուսա Ֆակի Մահամատի ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև ՖՄԿ 17-րդ գագաթաժողովի օրակարգային հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում նախատեսվող համատեղ աշխատանքները:
Գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 84 երկրի պատվիրակություն: Գագաթնաժողովին կմասնակցի 38 երկրի ղեկավար, այդ թվում ՝ Ֆրանսիայի նախահագ Էմանուել Մակրոնն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն, ովքեր արդեն ժամանել են Հայաստան:

Расширение отношений с государствами Африканского континента – в числе приоритетов внешней политики Армении. Об этом заявил 12 октября глава МИД Армении Зограб Мнацаканян на встрече с председателем комиссии Африканского союза Мусой Факи Махаматом, прибывшим в Армению для участия в работах 17-го Саммита Франкофонии.
По словам Мнацаканяна, армянская сторона готова предпринять практические шаги для максимально эффективного использования существующего потенциала.
В данном контексте Мнацаканян и Махамат отметили важность площадки МОФ, которая предоставляет хорошую возможность для вовлечения стран-представителей МОФ в работу, как в многостороннем, так и в двустороннем форматах – особенно с учетом значительного присутствия в МОФ государств Африканского континента.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив и возможных направлений расширения присутствия Армении в регионе.
В центре внимания Мнацаканяна и Махамата были также вопросы повестки дня 17-го саммита Франкофонии, а также приоритеты председательства Армении, и в этом контексте – предстоящая совместная работа.