16 Հոկտեմբեր 2018 - 06:42 AMT
Ամերիկյան հեղինակավոր Foreign Policy ամսագիրն անդրադարձել է Հայաստանում Թավշյա հեղափոխությունից հետո ներքաղաքական զարգացումներին: «Հայաստանի հետհեղափոխական խնջույքն ավարտված է» վերտառությամբ հրապարակման մեջ նշվում է, որ երկրի նոր կառավարությունը մտադիր է արմատախիլ անել կոռուպցիան, բայց նախորդ ռեժիմն առանց պայաքարի չի հանձնվում:
Անդրադարձ է կատարվում Հեղափոխությունից հետո իրավապահ մարմինների աղմկահարույց կոռուպցիոն բացահայտումներին և ձերբակալություններին՝ այդ թվում գեներալ Մանվել Գրիգորյանի, Մարտի -ի գործով մեղադրյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործերին:
«Փաշինյանն արել է ավելին քան նավակը ճոճելն է. նա երդվել է վերաձևել Հայաստանի կոռումպացված սոցիալ-քաղաքական ամբողջ համակարգը: Հարցն այն է, թե արդյոք երկրի նախկին ռեժիմը կհեռանա առանց պայքարի», – գրում է ամսագիրը՝ անդրադառնալով նաև հոկտեմբերի 2-ին Փաշինյանի կոչով խորհրդարանի շենքի մոտ հրավիրված բազմահազարանոց հանրահավաքին:
Ըստ պարբերականի, Փաշինյանի նախաձեռնած արտահերթ ընտրությունները լուրջ մտավախություն են առաջացրել «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության» մոտ, քանի որ վերջինս «կորցնում է վերահսկողությունը օրենսդիր մարմնի նկատմամբ»:

Американский авторитетный журнал Foreign Policy затронул внутреполитические события после бархатной революции в Армении.
Автор статьи «Постреволюционная вечеринка в Армении закончилась» Максим Эдвардс пишет, что новое правительство Армении во главе с премьер-министром Николо Пашиняном намерено искоренить коррупцию, но прежний режим не сдается без боя.
Отмечается, что в июне 2018 года, после бархатной революции, правоохранители произвели ряд громких арестов и разоблачений, в том числе дела генерала Манвела Григоряна, второго президента РА Роберта Кочаряна, обвиненного в деле 1 марта.
«Пашинян сделал больше, чем просто раскачивание лодки: он поклялся реформировать всю коррумпированную общественно-политическую систему Армении. Вопрос в том, уйдет ли бывший режим без боя», – отмечает автор.
Согласно журналу, инициированные Пашиняном досрочные парламентские выборы вызвали серьезную озабоченность у Республиканской партии Армении (РПА), поскольку она «теряет контроль над законодательной властью».