ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը, որը պետք է կայանար Երևանում հոկտեմբերի վերջում, կանցկացվի Մոսկվայում՝ ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը:
«Մենք որոշել ենք ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը տեղափոխել Մոսկվա: Այդ մասին Պետդումայի խորհրդում հայտարարել է խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը: Դա որոշվել է անել այն պատճառով, որ հոկտեմբերի վերջին ՀՀ Ազգային ժողովը լուծարվելու է…Հավանաբար, խորհրդարանն այնտեղ միևնույն է կկատարի իր պարտականությունները մինչ նոր ընտրությունները: Սակայն, եթե հանգամանքներն այնպես դասավորվեն, ինչպես հիմա, ապա ո՞ւմ հետ պետք է անցկացնենք Խորհրդարանական վեհաժողովը: Պաշտոնակատա՞ր պատգամավորների: Դա անտրամաբանական է, ճիշտ չէ»,-ասել է Կալաշնիկովը լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ պատգամավորների մեծ մասը կողմ արտահայտվեց դեկտեմբերին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին: Դրա համար վարչապետը պետք է հրաժարական տա, իսկ խորհրդարանը 2 անգամ չպետք է նոր վարչապետ նշանակի:

16 Октябрь 2018 - 08:56 AMT
Заседание Парламентской ассамблеи ОДКБ в конце октября будет перенесено из Еревана в Москву из-за внеочередных выборов в парламент Армении. Об этом сообщил глава комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Калашников.
«Мы Парламентскую ассамблею ОДКБ — сейчас на совете (Госдумы) об этом объявил (спикер ГД Вячеслав) Володин — решили перенести в Москву, потому что в это время (в конце октября) парламент Армении уйдет в отставку… Там парламент, скорее всего, все равно будет исполнять обязанности до новых выборов. Но если обстановка будет складываться так, как сейчас, то с кем нам проводить Парламентскую ассамблею? С исполняющими обязанности депутатами? Это нелогично, неправильно», — заявил Калашников журналистам, пишет РИА Новости.
Ранее большинство депутатов Национального собрания (парламента) Армении поддержали намерение премьер-министра Никола Пашиняна провести в декабре досрочные парламентские выборы. Для этого ему придется уйти в отставку, а парламент не должен назначить в течение двух недель нового главу правительства. Пашинян объявит о своей отставке вечером 16 октября.