Իսրայելը հրթիռակոծվել է Գազա հատվածի կողմից: Ականներից մեկը ընկել է իսրայելյան Բեեր Շևա քաղաքի տներից մեկի վրա, որի հետևանքով մի քանի մարդ է տուժել: Եվս մեկ հրթիռ ընկել է ծովը՝ Թել Ավիվից դեպի հարավ գտնվող Բաթ Յամ քաղաքի արվարձանում, տուժածների մասին տեղեկություններ չկան: Իսրայելցի զինվորականները պարզում են, թե ինչու չեն գործել հակահրթիռային համակարգերը, գրում է Lenta.ru-ն The Jerusalem Post-ի վրա հղումով:
Ի պատասխան Իսրայելի օդուժը հարվածներ է հասցրել ահաբեկիչների դիրքերին Գազայի հատվածում: Ըստ պաղեստինցիների, առնվազն 10 մարդ է տուժել, մեկը զոհվել է, գրում է թերթը:
Հրթիռակոծումից հետո Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարել է Էրեզ և Քերեմ Շալով սահմանային անցակետերի փակման մասին:
Մայիսին Իսրայելը հայտարարեց Գազայի հատվածից ամենազանգվածային հրթիռակոծման մասին: Ի պատասխան Իսրայելի բանակը Համաս շարժման և «Իսլամական ջիհադի» 35 դիրք գրոհեց:

Израиль подвергся ракетному обстрелу со стороны сектора Газа.
Один снаряд попал в жилой дом в израильском городе Беер-Шева, в результате чего пострадали несколько человек. Еще один упал в море рядом с городом Бат-Ям к югу от Тель-Авива, о пострадавших не сообщалось. Израильские военные выясняют, почему не сработали противоракетные системы, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Jerusalem Post.
В ответ израильская авиация нанесла удары по позициям террористов в секторе Газа. По данным палестинцев, по меньшей мере 10 жителей сектора пострадали, один погиб, пишет газета.
После ракетного обстрела министр обороны Израиля Авигдор Либерман объявил о закрытии пропускных пунктов Эрез и Керем-Шалом на границе.
В мае Израиль заявил о самом массированном ракетном ударе из сектора Газа. В ответ израильская армия атаковала 35 объектов движений ХАМАС и «Исламский джихад».