Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն վերաորակավորել է քրեական գործը, որը հարուցվել էր Ղրիմի Կերչ քաղաքի քոլեջում տեղի ունեցած պայթյունի փաստով: ՌԴ ՔՕ «Ահաբեկչություն» հոդվածը փոխարինվել է «2 կամ ավելի անձանց սպանություն հանրության համար վտանգավոր եղանակով» հոդվածով:
«Ելնելով հանցագործության պատկերից՝ քննությունը նախնական ենթադրում է, որ երիտասարդը կրակոցներով սպանել է քոլեջում գտնվող մարդկանց, իսկ հետո ինքնասպան է եղել»,-ասվում է ՌԴ ՔԿ հաղորդագրության մեջ, գրում է Lenta.ru-ն:
Գերատեսչությունը հայտնել է նաև, որ ահաբեկչություն գործած անձի դին հայտնաբերվել է երկրորդ հարկում՝ գրադարանում: Դա նույն քոլեջի 4-րդ կուրսի ուսանող 18-ամյա Վլադիսլավ Ռոսլյակովն է:
Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեում հայտարարել են, որ Ռոսլյակովը կարող էր հանցակիցներ ունենալ և հանցագործության հնարավոր կազմակերպիչների և հանցակիցների որոնումը շարունակվում է:
Ավելի վաղ ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրգործ էր հարուցել ՌԴ ՔՕ 205 հոդվածով՝ ահաբեկչական գործողություն: Հոկտեմբերի 17-ի ցերեկը Կերչի պոլիտեխնիկական քոլեջում մի շարք պայթյուններ են եղել և կրակոցներ հնչել: Կոմիտեն հայտարարեց ռումբի պայթյունի մասին: Քաղաք են բերվել զինվորականներ և զրահատեխնիկա: Հանրապետության իշխանություններն արտակարգ իրավիճակի մասին են հայտարարել: Ըստ պաշտոնական տվյալների զոհվել է 18 մարդ, մոտ 50-ը՝ վիրավորվել:

Следственный комитет России (СКР) переквалифицировал уголовное дело, возбужденное по факту взрывов в техникуме Керчи в Крыму.
Статья «Теракт» (205 УК РФ) изменена на «Убийство двух и более лиц общеопасным способом» (ч.2 ст.105 УК РФ).
«Исходя из картины преступления, следствие предварительно полагает, что этот молодой человек расстрелял находившихся в колледже людей, а затем совершил самоубийство», — говорится в сообщении СКР, пишет Lenta.ru.
Ведомство также сообщило, что тело подозреваемого в совершении теракта — 18-летнего ученика четвертого курса техникума Владислава Рослякова — обнаружили в библиотеке на втором этаже.
При этом в Национальном антитеррористическом комитете (НАК) заявили, что Росляков мог быть не один, и поиск возможных организатором и исполнителей преступления продолжится.
Ранее Следственный комитет по Крыму возбудил уголовное дело по ст. 205 УК РФ (террористический акт) по факту взрыва в Керченском политехническом колледже.
Днем 17 октября в техникуме в Керчи произошла серия взрывов и стрельба. НАК заявил о подрыве неустановленной бомбы. В город введены военные и бронетехника, власти республики объявили режим чрезвычайной ситуации. По последним официальным данным погибли 18 человек, около 50 ранены.