Չինաստանի նախագահ Սին Ծինփինը պաշտոնապես բացել է աշխարհի ամենաերկար կամուրջը, որը Չինաստանի հարավում է կառուցվել:
55 կմ երկարությամբ կամուրջը ոչ միայն վերգետնյա բաց հատված ունի, այլ նաև թունել: Շինարարությունը 9 տարի է տևել, նախագծի արժեքը 20 մլրդ դոլար է, գրում է «Վեդոմոստին» BBC-ի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, կառուցման ընթացքում 18 բանվոր է մահացել, «հարյուրավորները» տուժել են:
Կամուրջը կապում է Հոնկոնգը, Մակաոն և ցամաքային չինական Չժուհայ քաղաքը: Նախկինում Չժուհայից Հոնկոնգ ճանապարհը 4 ժամ էր տևում՝ նոր կամրջի շնորհիվ ուղևորության տևողությունը կկրճատվի 30 րոպեով: Կանոնավոր երթևեկության համար կամուրջը կբացվի հոկտեմբերի 24-ին, կկարողանան երթևեկել միայն հատուկ թույլտվություն ունեցող ավտոմեքենաները:
Առաջին անգամ նման կամուրջ կառուցելու գաղափարն առաջացել է 1980-ականներին, սակայն այն ժամանակ Հոնկոնգը բրիտանական գաղութ էր և իշխանություններին դուր չեկավ քաղաքը կոմունիստական Չինաստանի հետ կապելու գաղափարը: Սակայն հիմա էլ նախագիծը քննադատության է ենթարկվում, կասկածներ կան, որ այն չի արդարացնի ծախսերը, իսկ բնապահպանները կարծում են, որ այն կվնասի ծովային կյանքին այդ տարածաշրջանում:

Председатель КНР Си Цзиньпин официально открыл самый длинный мост в мире, который находится на юге Китая.
Мост длиной 55 км состоит не только из наземной открытой части, но и туннеля. Его строительство длилось девять лет, проект обошелся в $20 млрд, пишут «Ведомости» со ссылкой на BBC.
По данным издания, при его возведении погибло 18 рабочих, а «сотни» пострадали.
Этот мост соединяет Гонконг, Макао и материковый китайский город Чжухай. Раньше путешествие между Чжухаем и Гонконгом занимало до четырех часов – новый мост сокращает это время до 30 минут. Для регулярного движения мост будет открыт 24 октября, но по нему могут ездить только автомобили со специальным разрешением.
Построить этот мост впервые предложили в конце 1980-х, но тогда Гонконг был британской колонией и властям не понравилась идея соединить город с коммунистическим Китаем. Однако и сейчас проект подвергается критике: критики сомневаются, что мост сможет себя окупить, а экологи говорят о том, что проект нанесет вред морской жизни в этом районе.