24 Հոկտեմբեր 2018 - 09:30 AMT
ՌԴ և ԱՄՆ նախագահների հաջորդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Փարիզում նոյեմբերի 11-ին: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նման առաջարկ է ներկայացրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ հանդիպմանը:
Փարիզում նոյեմբերի 11-ին տեղի կունենան Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին նվիրված հանդիսություններ մի շարք երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ:
«Անշուշտ, նախագահ Թրամփին շատ հաճելի կլինի հանդիպել Ձեզ Փարիզում, այդ միջազգային հանդիպման շրջանակում»,-ասել է Բոլթոնը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի ուշ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հաստատել է, որ նախնական պայմանավորվածությունը հանդիպման մասին ձեռք է բերվել Բոլթոնի հանդիպմանը ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, ինչպես նաև ՌԴ ԱԳ նախարարի և ՊՆ ղեկավարի հետ հանդիպումներում: Ըստ նրա, նախատեսվում է, որ Փարիզում հանդիսություններից հետո նախագահները նաև «նորմալ երկկողմ հանդիպում» կունենան:
Պուտին-Բոլթոն հանդիպումը տևել է մոտ 1,5 ժամ: Թրամփի խորհրդականը Մոսկվա է ժամանել այն ժամանակահատվածում, երբ Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն շուտով մտադիր է դուրս գալ Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրից: Բանակցությունների մանրամասները չեն հրապարակվում:

24 Октябрь 2018 - 07:39 AMT
Следующая встреча президентов России и США может состояться в Париже 11 ноября. Соответствующее предложение Владимир Путин озвучил в беседе с советником Дональда Трампа по национальной безопасности Джоном Болтоном.
В столице Франции в этот день пройдут торжества, посвященные 100-летию со дня окончания Первой мировой войны, в которых примут участие политические лидеры ряда стран. «Конечно, президенту Трампу будет очень приятно встретиться с вами в Париже на полях этой международной встречи», – отметил Болтон, пишет Deutsche Welle.
Позднее помощник российского лидера Юрий Ушаков подтвердил, что предварительная договоренность о встрече двух президентов уже достигнута во время переговоров Болтона с секретарем Совета безопасности, а также главами МИД и Минобороны России. По его словам, планируется, что после торжественных мероприятий в Париже президенты проведут «нормальную двустороннюю встречу».
Встреча советника президента США и президента России продолжалась около полутора часов. Советник Трампа прибыл в Москву на фоне заявлений американского президента о скором выходе США из Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности.
Подробности переговоров не разглашаются. Как отмечается в Twitter американского посольства в России, «Болтон встретился с президентом РФ Владимиром Путиным, чтобы обсудить широкий спектр вопросов как двухстороннего, так и многостороннего характера, включая продолжающийся конфликт в Сирии и контроль над вооружениями».