ԱՄՆ-ն զենքով է գայթակղում Հայաստանին: Այդ մասին գրում է ռուսական Gazeta.ru-ն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի տարածաշրջանային այցին Հարավային Կովկաս, մասնավորապես Հայաստան:
Պարբերականը նշում է, որ Բոլթոնը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «եթե երկընտրանքի խնդիր լիներ ռուսական և ամերիկյան զենք գնելու միջև, ապա ինքը կնախընտրեր վերջին տարբերակը»:
«Ճիշտ է մեծ հավանականություն չկա, որ Հայաստանը կլսի այդ կոչը՝ Երևանին գոհացնում են առաքումները ՌԴ-ից, որը շարունակում է մնալ ՀՀ գլխավոր ռազմական դաշնակիցը տարածաշրջանում: Ինքը Փաշինյանն արդեն մի քանի անգամ հանդիպել է ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ և մտադիր չէ փչացնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:
Նշվում է, որ Թրամփի օգնականը և Հայաստանում, և Ադրբեջանում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Ինչպես նշում է պարբերականը, ԱՄՆ-ն, ինչպես և ՌԴ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ է, սակայն Թրամփի վարչակազմը չի կարևորել բանակցային գործընթացը և ջանում է հատուցել կորցրածը՝ տեսնելով ռուսական դիվանագիտության ակտիվացումը տարածաշրջանում: Ինչպես հայտարարել է Բոլթոնը, ԱՄՆ-ն հավատարիմ է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Նշվում է, որ ամերիկացի դիվանագետը ասել է, որ ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ է համարում այնպիսի արդյունք գրանցել, որը կգոհացնի և Ադրբեջանին, և Հայաստանին՝ հաշվի առնելով «տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակությունը»: Ըստ հոդվածի հեղինակի, Բոլթոնի հենց այս խոսքերն են բնութագրում նրա այցը՝ ԱՄՆ-ն ի դեմս Հարավային Կովկասի 3 պետության տեսնում է իր քաղաքական և տնտեսական ուժի գործադրման կարևոր տարր մի տարածաշրջանում, որը կարևոր է ինչպես Մոսկվայի, այնպես էլ, Թեհրանի համար:
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «եթե երկընտրանքի խնդիր լիներ ռուսական և ամերիկյան զենք գնելու միջև, ապա ինքը կնախընտրեր վերջին տարբերակը»:
«Մենք կարծում ենք, որ մեր տեխնիկան ամեն դեպքում ավելի լավն է, քան ռուսականը: Այնպես որ, ուզում ենք դիտարկել այդ հնարավորությունը (ՀՀ-ին զենք վաճառելու-խմբ.): Կարծում եմ, որ այն ավելացնում է Հայաստանի հնարավորւթյունները, երբ այն ամբողջովին կախված չէ մեկ գերտերությունից։ Ես հասկանում եմ աշխարհագրական դիրքի և պատմական իրողությունների հետ կապված հարցերը, բայց կարծում եմ՝ ժամանակն է լավատես լինելու, որ Հայաստանը կարող է ավելի տեսանելի լինել համաշխարհային ասպարեզում: ԱՄՆ-ը Հարավային Կովկասը ռազմավարական առումով շատ կարևոր տարածաշրջան է համարում է։ Այնպես որ, Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավելը շատ բարձր առաջնահերթություն է ԱՄՆ վարչակազմի համար», – ասել է նա:

26 Октябрь 2018 - 14:54 AMT
США искушают оружием Армению, пишет Gazeta.ru, рассказывая про визит помощника президента США по национальной безопасности Джона Болтона в Армению, Азербайджан и Грузию.
Издание отметило, что в Ереване Болтон «не преминул поговорить и о неядерном оружии, отметив, что армянская сторона могла бы приобретать американское оружие, которое, как он утверждает, лучше российского».
«Если речь идет о выборе — покупке либо российской военной техники, либо американской, — то мы бы предпочли последнее», – заявил Болтон на встрече с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном.
«Правда, большой вероятности, что Армения услышит этот призыв, нет — Ереван удовлетворен поставками из России, которая остается главным военным союзником Армении в регионе. Сам Пашинян уже несколько раз встретился с российским президентом Владимиром Путин и не намерен портить отношения с Москвой»,- пишет издание.
Отмечается, что помощник президента США Дональнда Трампа затрагивал также вопрос Нагорного Карабаха и в Армении и Азербайджане, отметив, что его решение — в «лучших интересах» США.
«Как и Россия, США является сопредседателем минской группы по Карабаху, однако администрация Трампа переговорному процессу уделяла мало значения и старается наверстать упущенное, видя активизацию российской дипломатии в регионе. Как заявил Болтон, США привержены «мирному решению» карабахской проблемы»,- пишет издание.
Джон Болтон на встрече с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном отметил, что если речь идет о покупке либо российской военной техники, либо американской, «то мы бы предпочли последнее». «Мы считаем, что наша техника в любом случае лучше, чем российская. Поэтому мы хотим рассматривать такую возможность. И я думаю, что это увеличивает возможности Армении, когда она не полностью зависит от одной крупной державы. Я понимаю географическое положение и исторический контекст всего этого. Но я думаю, что сейчас самое время быть оптимистом в том плане, что Армения может выйти на мировую арену. США считают Южный Кавказ стратегически очень важным регионом. Так что, улучшение отношений с Арменией является очень важным приоритетом для (американской) администрации»,- заявил советник Трампа.