29 Հոկտեմբեր 2018 - 07:08 AMT
Առաջին անգամ աշխարհի ամենահայտնի փառատոնը՝ Բրազիլական կառնավալը, կներկայացնի Հայաստանի կոլորիտն ու ոգին: 2019-ին փառատոնի շրջանակում կներկայացվի Հայաստանի պատմությունը Նոյի ժամանակներից մինչև մեր օրերը: Այդ մասին հայտնել են շոու ծրագրի նախաձեռնողներ, Սան Պաուլուի Sociedade Rosas de Ouro սամբայի դպրոցի ներկայացուցիչներ Անդրե Մաշադուն և Անժելինու Բազիլիուն, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մաշադուն և Բազիլիուն Հայաստանում են՝ երկրի մշակույթին և պատմությանն ավելի մոտիկից ծանոթանալու նպատակով:
«Ամեն ինչ սկսվեց մի քանի ամիս առաջ, երբ պարային կոլեկտիվի ներկայացուցիչները Հայաստանի մասին հաղորդում տեսան։ Այդ ժամանակ էլ առաջացավ` Հայաստանի մշակույթն ու կենցաղը, ինչպես նաև երկրի հարուստ պատմությունը կառնավալի 65-րոպեանոց շոու ծրագրում ներկայացնելու գաղափարը։ Դա հետաքրքիր է ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Բրազիլիային։ Նման բան դեռ չի եղել»,-ասել է Մաշադուն։
Երրորդ մասը ցույց կտա հայ ժողովրդի հոգևոր բաղկացուցիչը` եկեղեցիներ, գիր, Մեսրոպ Մաշտոց և այլն։ Չորրորդ մասը նվիրված է Հայաստանին` Առաջին հանրապետության կայացման շրջանից սկսած, մի հատված այստեղ հատկացված կլինի ֆրանսահայ մեծ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին։
Վերջին՝ հինգերորդ մասը ներկայացված կլինի Հայոց ցեղասպանությամբ, հայկական համայնքով, ինչպես նաև ժամանակակից Հայաստանով։ Շոու ծրագրի ավարտական մասը տեղի կունենա Սան Պաուլոյի «Արմենիա» հրապարակում։ Այնտեղ է գտնվում նաև հայկական եկեղեցին և համայնքի շենքը։ Ընդ որում՝ մասնակիցները հայկական տարազներով են հանդես գալու։
Սան Պաուլոյում 45.000 հայ է բնակվում։
Խոսելով հայերի և բրազիլացիների նմանության մասին Անժելինու Բազիլիուն ընդգծեց, որ նրանց միավորում է ժպիտն ու հպարտությունը։
«Մենք ձեր ժողովրդի մեջ ուրախություն, ժպիտ տեսանք։ Բացի այդ հայերը, ինչպես և բրազիլացիները` հպարտ ժողովուրդ են։ Դա է մեզ միավորում»,-ասել է Անժելինուն։
Նրա խոսքով` սա ևս մեկ մարտահրավեր կլինի, որպեսզի աշխարհը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև հայերի և բրազիլացիների միջև ամուր բարեկամության երաշխիք կդառնա։
Շոու ծրագրին մասնակցելու է նաև ծագումով հայ հայտնի երգչուհի Սիբիլը։ Նա ծանոթացել է դպրոցի ներկայացուցիչների հետ Սան Պաուլոյում։ Իմանալով նրա պատմությունը՝ երգչուհուն հրավիրել են մասնակցելու լայնածավալ շոու ծրագրին։
Բրազիլական կառնավալը` Բրազիլիայում ամեն տարի տեղի ունեցող փառատոն է, որն անցկացվում է Զատկից 40 օր առաջ և ազդարարում Մեծ պահքի սկիզբը։ Մեծ պահքի ժամանակ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հետևորդները պետք է զերծ մնան բոլոր մարմնական հաճույքներից, մասնավորապես` միս օգտագործելուց։ 2019-ին կառնավալն անցկացվելու է մարտի 2-5–ը։

29 Октябрь 2018 - 09:01 AMT
Впервые самый популярный в мире фестиваль — Бразильский карнавал — представит колорит и дух Армении. Армянские костюмы, история Армении от времен Ноева Ковчега и до современности будут представлены в шоу-программе в рамках фестиваля в 2019 году. Об этом заявили инициаторы шоу-программы, представители бразильской школы самбы Sociedade Rosas de Ouro в Сан-Паулу Андрэ Машаду и Анжелина Базилиу, пишет Sputnik Армения.
Машаду и Базилиу находятся в Армении, чтобы ближе познакомиться с культурой и историей этой древней страны. Это поможет им грамотно представить Армению на карнавале.
«Все началось несколько месяцев назад, когда представители танцевального коллектива увидели передачу об Армении. Тогда и пришла идея представить культуру, быт Армении и богатую историю страны в 65-минутной шоу-программе на карнавале. Это интересно как в Армении, так и в Бразилии. Такого еще не было», – сказал Машаду.
По его словам, программа будет многосторонней, с учетом трагических страниц истории Армении: войны, Геноцид армян, гонения. Шоу состоит из пяти частей. В первой части будет представлено начало истории армянского народа, завязкой станет сюжет о Ноевом Ковчеге на горе Арарат. Вторая часть представит воинственный дух армянского народа, армян как свободолюбивых борцов. Третья часть покажет духовную составляющую армянского народа — церкви, письменность, Месропа Маштоца и т.д. Четвертая часть посвящена Армении от периода становления Первой Республики, здесь же будет часть, посвященная великому французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Анавуру.
Последняя пятая часть будет посвящена Геноциду армян в Османской империи, армянской общине, а также современной Армении. Заключительная часть шоу-программы состоится на площади «Армения"» в Сан-Пауло. Там же расположена армянская церковь, здание общины. Кстати, в Сан-Пауло живут 45 тысяч армян. При этом участники будут одеты в армянские национальные костюмы.
В шоу-программе принимает участие также известная турецкая певица армянского происхождения Сибил Пекторосоглу. Она познакомилась с представителями школы в ходе поездки в Сан-Пауло. Узнав ее историю, Сибил пригласили принять участие в масштабной шоу-программе.
Бразильский карнавал — ежегодный фестиваль, который проводится за сорок дней до Пасхи и знаменует начало Великого поста. В течение Великого поста последователи Римско-католической церкви должны воздержаться от всех телесных удовольствий, в том числе от потребления мяса. Карнавал, который, как считается, происходит от языческих сатурналий, может считаться актом прощания с мясными удовольствиями. В 2019 году карнавал пройдет со 2 по 5 марта.