«Ռեալ» ֆուտբոլային ակումբի տնօրենների խորհուրդը որոշում է կայացրել խզել պայմանագիրը գլխավոր մարզիչ Խուլեն Լոպետեգիի հետ: «Որոշումը կայացվել է ամենայն պատասխանատվությամբ, դա արվել է թիմի ճակատագրում բեկում մտցնելու նպատակով այն պահին, երբ ընթացիկ խաղաշրջանի բոլոր թիրախները դեռ հասանելի են»,-ասվում է ակումբի հայտարարության մեջ: Տնօրենների խորհուրդը կարծում է, որ մեծ անհամապատասխանություն կա «Ռեալի» որակական կազմի և թիմի արդյունքների միջև, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ակումբը շնորհակալություն է հայտնել Լոպետեգիին և «ամենայն բարիք» մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Առայժմ գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար է նշանակվել Սանտյագո Սոլարին, որը մարզում էր «Ռեալի» պահուստային թիմը:
Լոպետեգին «Ռեալի» գլխավոր մարզիչ էր նշանակվել 2018-ի ամռանը: Մինչ այդ, 2016-ից ի վեր նա մարզել է Իսպանիայի հավաքականը: Նրա ղեկավարությամբ թիմը հաղթել է ԱԱ-2018-ի ընտրական փուլում: Այս պահի դրությամբ «Ռեալը» 9-րդ տեղում է Իսպանիայի առաջնության 10-րոդ տուրից հետո: Հոկտեմբերի 28-ին թիմը 1:5 հաշվով պարտվել է «Բարսելոնային», որը գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Նախորդ խաղաշրջանում երկրի չեմպիոն է դարձել «Բարսելոնան», իսկ 2016-ին՝ «Ռեալը»:

Совет директоров футбольного клуба «Реал» принял решение о прекращении контракта с главным тренером Хуленом Лопетеги.
«Это решение, принятое с максимальной ответственностью, сделано для поворота в судьбе команды в то время, когда все цели этого сезона все еще достижимы», – говорится в заявлении клуба. Совет директоров считает, что есть большое несоответствие между качеством состава «Реала» и результатами команды, уточняется там же, пишут «Ведомости».
Клуб выразил благодарность Лопетеги и пожелал ему «всего наилучшего» в будущей карьере. Пока исполняющим обязанности главного тренера назначен Сантьяго Солари, который тренировал резервную команду «Реала».
Лопетеги был назначен главным тренером «Реала» летом 2018 г. До этого он с 2016 г. тренировал сборную Испании. Под его руководством команда выиграла отборочный турнир к ЧМ-2018.
На данный момент «Реал» занимает 9-е место по итогам 10 туров в чемпионате Испании. В воскресенье команда со счетом 1:5 проиграла «Барселоне», которая пока лидирует в турнире. В прошлом сезоне чемпионом страны была «Барселона», в позапрошлом – «Реал».