30 Հոկտեմբեր 2018 - 13:44 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է հրամանագիր ստորագրել, որը կբացառի քաղաքացիության շնորհումն ԱՄՆ-ում ծնված երեխաներին: Այդ մասին նա ասել է ամերիկյան Axios ինտերնետ ռեսուրսին:
«Ինչ անհեթեթություն՝ մենք միակ երկիրն ենք աշխարհում, ուր մարդիկ գալիս են, երեխա են ունենում և այդ երեխան փաստացի դառնում է ԱՄՆ քաղաքացի: Դա անհեթեթ է և դրան պետք է վերջ դրվի»,-ասել է Թրամփը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Նա նշել է, որ այդ դրույթը չեղարկելու համար ինքը ստիպված չի լինելու փոփոխություն կատարել սահմանադրության մեջ՝ բավական կլինի միայն հրամանագիր ստորագրել: Այն հարցին, թե քննարկել է նա արդյոք այդ հարցը խորհրդականների հետ, Թրամփը դրական պատասխան է տվել: «Հրամանագիրը մշակման փուլում է: Մենք ընդունելու ենք այն»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Ըստ ԱՄՆ սահմանադրության 14-րդ փոփոխության, ԱՄՆ-ում ծնված բոլոր անձինք ԱՄՆ և իրենց բնակության նահանգի քաղաքացիներ են հանդիսանում: Bloomberg-ը նշում է, որ նախագահի այն նկատառումը, որ ԱՄՆ-ն միակ այդպիսի երկիր է, այնքան էլ ճիշտ չէ, քանի որ այդպիսի օրենք չկա Եվրոպայում, բայց գործում է Կանադայում, Մեքսիկայում, Բրազիլիայում և Արգենտինայում: Թրամփն օտարերկրացիներին ավտոմատ կարգով քաղաքացիություն շնորհելուն դեմ էր արտահայտվում դեռևս նախընտրական շրջանում: Այն ժամանակ նա Twitter-ում գրել էր, որ ԱՄՆ-ում ամեն տարի ծնվող երեխաների 7,5%-ը կամ 300.000-ն ապօրինի ներգաղթյալների երեխաներ են՝ դա անվանելով «խենթություն»: «Դրան պետք է վերջ տրվի: Անթույլատրելի է և սխլա»,-ասել է նա:

30 Октябрь 2018 - 13:17 AMT
Президент США Дональд Трамп намерен издать указ, который исключит возможность автоматического получения гражданства детьми, родившимися в США. Об этом он рассказал в интервью американскому интернет-изданию Axios.
«Как нелепо: мы единственная страна в мире, в которой человек приезжает, рожает ребенка и этот ребенок фактически становится гражданином Соединенных Штатов. Это нелепо, и это должно закончиться», — подчеркнул Трамп, пишут «Ведомости».
Он отметил, что для того, чтобы отменить эту возможность, ему не нужно вносить поправку в конституцию — понадобится только президентский указ. На вопрос, обсуждал ли он это с советниками, Трамп ответил утвердительно. «Он (указ) в процессе разработки. Мы его примем», — заключил американский президент.
Согласно 14-й поправке в конституцию США, все лица, «родившиеся или натурализованные в Соединенных Штатах и подчиненные юрисдикции оных, являются гражданами Соединенных Штатов и штата, в котором они проживают». Bloomberg отмечает неточность высказывания Трампа о том, что США — единственная страна, где есть норма предоставления гражданства по праву рождения. В Европе такой нормы нет, но она действует в Канаде, Мексике, Бразилии и Аргентине.
Трамп высказывался против автоматического предоставления гражданства новорожденным-иностранцам еще в период предвыборной кампании. Тогда он написал в Twitter, что 7,5%, или 300 000, из ежегодно рождаемых детей в США — это дети нелегальных мигрантов, и назвал это «безумием». «Это должно закончиться. Недопустимо и неправильно!» — подчеркнул он.