Դանիան որոշել է հետ կանչել դեսպանին Իրանից: Այդ մասին հայտնել է DR դանիական հեռուստառադիոընկերությունն ԱԳ նախարար Անդերս Սամուելսենի վրա հղումով:
Դանիայի վարչապետ Լարս Ռասմուսենն իր հերթին հայտարարել է, որ Կոպենհագենը կդիմի Եվրամիության իր գործընկերներին՝ առաջարկելով պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ:
Այդ որոշումներն ընդունվել են այն բանից հետո, երբ Դանիայի Անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ Իրանի հատուկ ծառայությունները սպանություն էին պատրաստվում իրականացնել երկրի տարածքում: Ենթադրվում է, որ թիրախը «Ահվազի ազատագրման համար պայքարի արաբական շարժման» խմբավորման Դանիայի բաժանմունքի առաջնորդն էր լինելու, գրում է Meduza-ն:
Հարձակում նախապատրաստելու համար կասկածվողը իրանական ծագումով Նորվեգիայի քաղաքացի է: Նրան ձերբակալել են հոկտեմբերի 21-ին: Նա հրաժարվել է ընդունել իր մեղքը, Թեհրանը ևս պաշտոնապես ժխտում է իր մեղսակցությունը հարձակմանը:
Իրանում «Ահվազի ազատագրման համար պայքարի արաբական շարժում» խմբավորումը համարվում է ահաբեկչական, որին մեղադրում են սեպտեմբերի 22-ին Ահվազում ռազմական շքերթի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչությանը մեղսակից լինելու մեջ: Շքերթի ժամանակ հարձակման հետևանքով 22 մարդ է զոհվել:

31 Октябрь 2018 - 08:43 AMT
Дания решила отозвать своего посла из Ирана. Об этом сообщает датская телерадиокомпания DR со ссылкой на министра иностранных дел Андерса Самуэльсена.
Премьер-министр Дании Ларс Расмуссен в свою очередь заявил, что Копенгаген обратится к партнерам по Евросоюзу с предложением ввести санкции против Ирана.
Эти решения были приняты после того, как Служба безопасности и разведки Дании сообщила, что иранские спецслужбы готовили убийство на территории страны. Предполагается, что его целью был лидер датского отделения группировки «Арабское движение борьбы за освобождение Ахваза», пишет Meduza.
Подозреваемый в нападении — гражданин Норвегии иранского происхождения — был арестован 21 октября. Он отказался признать вину. Тегеран также официально отрицает обвинения в причастности к атаке.
В Иране группировку «Арабское движение борьбы за освобождение Ахваза» считают террористической. Ее обвиняют в причастности к теракту на военном параде в Ахвазе 22 сентября, в результате которого погибли около 25 человек.