31 Հոկտեմբեր 2018 - 12:54 AMT
Ավստրիան դուրս է գալիս ՄԱԿ միգրացիոն պակտից՝ հետևելով ԱՄՆ և Հունգարիայի օրինակին: «Կառավարությունը որոշել է չստորագրել համաձայնագիրը: Դա անհրաժեշտ է ազգային ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար: Ավստրիան մտադիր է առաջիկայում ևս սեփական օրենքները մշակել միգրացիային վերաբերող բոլոր հարցերով»,-ասել է Ավստրիայի դաշնային կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը Վիեննայում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ավստրիան դեռևս մի քանի շաբաթ առաջ էր իր դժգոհությունը հայտնել միգրացիոն պակտի նախագծի վերաբերյալ, քանի որ, ինչպես այն ժամանակ պարզաբանեց փոխկանցլեր Քրիստիան Շտրախեն, այդ փաստաթղթի որոշ կետեր հակասում են կառավարության ծրագրին:
ՄԱԿ-ի նախաձեռնած «Անվտանգ, կանոնակարգված և կարգավորվող միգրացիայի համաշխարհային պակտը» պետք է պաշտոնապես ընդունվի 2018-ի դեկտեմբերին՝ Մարոկկոյում կայանալիք կոնֆերանսում: Այն պարունակում է մի շարք դրույթներ և մոտ 20 կոնկրետ միջոց, որոնք, սակայն, իրավաբանորեն պարտավորեցնող չեն: Այդ միջոցների թվում են՝ փաստաթղթերի տրամադրումը փախստականներին, եթե դրանք բացակայում են, խտրականության բացառումը և սոցիալական ծրագրերի մատչելիությունը:
ԱՄՆ-ն դուրս է եկել բանակցություններից դեռևս 2017-ին, քանի որ փաստաթղթի որոշ դրույթներ անհամատեղելի են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարած միգրացիոն քաղաքականության հետ: 2018-ի հունիսին պակտից հրաժարվեց Հունգարիան, որի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ՄԱԿ միգրացիոն պակտը «վտանգավոր է համարում մպակտը Հունգարիայում խաղաղության համար», քանի որ այդ փաստաթուղթն, ըստ նրա, միլիոնավոր մարդկանց միգրացիայի է դրդում: Պակտի վերաբերյալ կասկածներ ունի նաև Լեհաստանը:

Вслед за США и Венгрией, из миграционного пакта ООН выходит и Австрия.
«Правительство решило не подписывать это соглашение. Это необходимо для защиты национального суверенитета. Австрия намерена и впредь разрабатывать собственные законы по всем вопросам, касающимся миграции», – заявил федеральный канцлер Австрии Себастьян Курц в Вене, пишет Deutsche Welle.
Австрия еще несколько недель тому назад выразила претензии к проекту миграционного пакта, поскольку, как пояснил тогда вице-канцлер Кристиан Штрахе от правопопулистской Австрийской партии свободы, некоторые пункты этого документа противоречат программе правительства.
Инициированный ООН первый «Всемирный пакт за безопасную, упорядоченную и регулируемую миграцию» должен быть официально принят на конференции в Марокко в декабре 2018 года. Он содержит ряд директив и около 20 конкретных мер, не имеющих, однако, юридически обязывающей силы. В числе этих мер – выдача беженцам документов в случае их отсутствия, пресечение дискриминации и доступ к программам социальной помощи.
США вышли из переговоров еще в декабре 2017 года, поскольку некоторые положения данного пакта несовместимы с миграционной политикой президента Дональда Трампа. В июле 2018 года от участия в пакте отказалась Венгрия. Премьер-министр этой страны Виктор Орбан назвал миграционный пакт ООН «опасным для мира в Венгрии», поскольку этот документ, по его словам, поощряет к эмиграции миллионы людей. Свои сомнения в отношении миграционного пакта высказала также Польша.