2 Նոյեմբեր 2018 - 13:30 AMT
Իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում, ինչպես նաև ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին «քիչ թե շատ կայունացել է»: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Այսօր ավարտին է մոտենում մեր այցը՝ մենք եղանք Երևանում, Լեռնային Ղարաբաղում, հիմա Բաքվում ենք: Մենք հանդիպումներ ենք ունեցել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարի, Ադրբեջանի նախագահի, երկու երկրների պաշտպանության նախարարների: Մենք շուտով կհանդիպենք Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ: Ուշադրության կենտրոնում են ղարաբաղյան գործընթացի հետ կապված հարցերը: Մասնավորապես, մենք քննարկել ենք խոսակցությունը, որ ունեցել են երկու երկրների ղեկավարները Դուշանբեում: Այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել և կյանքի են կոչվում այժմ: Ես նկատի ունեմ իրավիճակը շփման գծում, սահմանին, որը քիչ թե շատ կայունացել է, խոսել են կապի վերաբերյալ, որը հաստատվել է Երևանի և Բաքվի միջև»,-ասել է Պոպովը լրագրողներին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Դուշանբեում տեղի ունեցած ԱՊՀ ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ պայմանավորվել է «օպերատիվ կապ հաստատել»: Բաքվում հավելեցին, որ Ալիևն ու Փաշինյանը հավատարմությունն են հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին:

2 Ноябрь 2018 - 13:12 AMT
Ситуация на линии соприкосновения в Карабахе, а также на границе Азербайджана и Армении «более-менее стабилизировалась». Об этом заявил 2 ноября российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов.
«Сегодня подходит к концу наш визит, мы были в Ереване, в Нагорном Карабахе, сейчас находимся в Баку. У нас состоялись встречи с исполняющим обязанности премьер-министра Армении, президентом Азербайджана, министрами обороны двух стран. У нас скоро встреча с главой МИД Азербайджана. В центре внимания находятся вопросы, связанные с ходом нагорно-карабахского процесса. В частности, мы обсудили разговоры, которые состоялись у лидеров двух стран в Душанбе. Те договоренности, которые были достигнуты и которые реализуются сейчас. Я имею в виду ситуацию на линии соприкосновения, на границе, которая более-менее стабилизировалась, говорили о линии связи, которая установлена между Ереваном и Баку», — сказал Попов журналистам.
Ранее и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян сообщил, что в ходе саммита СНГ в Душанбе договорился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым «наладить коммуникацию оперативной связи». В Баку добавили, что Алиев и Пашинян выразили приверженность переговорам по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.