ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Էնդրյու Շոֆերը` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ միասին հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 2-ը այցելել էին տարածաշրջան, և այցի արդյունքներով հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Նշվում է, որ այցի գլխավոր նպատակը եղել է Դուշանբեում սեպտեմբերին կայացած ԱՊՀ գագաթաժնողովին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև զրույցի արդյունքների քննարկումը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերի ուրվագծումը և տեղում իրավիճակի ընդհանուր գնահատումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում համանախագահները լրացուցիչ մանրամասներ են ստացել Դուշանբեում պայմանավորվածությունների վերաբերյալ, ներառյալ ուղիղ կապի հաստատման մասին։ Համանախագահները ողջունել են այդ զարգացումները, գովել կողմերին կառուցողական միջոցառումների բարեխիղճ իրականացման համար և աջակցություն են հայտնել ղեկավարների պատրաստակամությանը՝ շարունակելու իրենց երկխոսությունը։
Համանախագահները հոկտեմբերի 29-ին Երևանում հանդիպել են վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ և նոյեմբերի 1-ին Բաքվում՝ Իլհամ Ալիևի հետ։ Երկու մայրաքաղաքներում էլ նրանք խորհրդակցություններ են անցկացրել արտգործնախարարների և պաշտպանության նախարարների հետ։
Հոկտեմբերի 30-31-ին համանախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների հետ և այցելել են Քելբաջարի ու Աղդամի շրջաններ։
Հոկտեմբերի 31-ին նրանք մասնակցել են ԵԱՀԿ հրադադարի մոնիտորինգին՝ Աղդամի մոտ գտնվող շփման գծում։ Բաքվում համանախագահները հանդիպել են հակամարտությունից տուժած ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ։ Նրանք իրավիճակը քննարկել են նաև ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչների հետ։
Համանախագահների հետ հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարներն էլ հաստատել են, որ բռնությունների մակարդակը զգալիորեն նվազել է, քանի որ Դուշանբեում վերահաստատել են լարվածությունը նվազեցնելու իրենց հանձնառությունը։
Համանախագահներն ընդգծել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ինտենսիվ բանակցությունների համար վստահության մթնոլորտի պահպանման կարևորությունը։
Արտգործնախարարները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել մինչև այս տարվա վերջը։
Համանախագահները շուտով կմեկնեն Վիեննա՝ իրավիճակը ներկայացնելու ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին և Մինսկի խմբի անդամներին։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Պոպովն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը կարող է կայանալ դեկտեմբերին:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հայտարարել է, որ քանի դեռ քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում չի կայունացել, Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ լուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերել հազիվ թե ստացվի:

«Сопредседатели встретились с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном в Ереване 29 октября и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку 1 ноября.
В Ереване и Баку они провели консультации с министрами иностранных дел и министрами обороны. Сопредседатели 30-31 октября встретились с де-факто властями Нагорного Карабаха и посетили районы Карвачар и Агдам. 31 октября миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг режима прекращения огня на линии соприкосновения близ Агдама. В Баку сопредседатели встретились с представителями азербайджанских общин, пострадавших от конфликта. В регионе сопредседатели обсудили также ситуацию с представителями Международного комитета Красного Креста (МККК) и Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ)»,- говорится в заявлении.
Отмечается, что на встречах с сопредседателями лидеры Армении и Азербайджана подтвердили, что уровень напряженности значительно снизился, поскольку они подтвердили в Душанбе свою приверженность этому.
«В ходе своих консультаций сопредседатели получили дополнительную информацию об осуществлении достигнутых в Душанбе договоренностей, в том числе в вопросе установления оперативной линии связи. Сопредседатели приветствовали эти события, высоко оценили добросовестное осуществление конструктивных мер сторонами и выразили поддержку готовности лидеров продолжить диалог. Сопредседатели подчеркнули важность сохранения атмосферы доверия для интенсивных переговоров по урегулированию карабахского конфликта»,- говорится в заявлении сопредседателей.
Также отмечается, что министры иностранных дел Армении и Азербайджана договорились встретиться до конца года.
Сопредседатели скоро отправятся в Вену, чтобы проинформировать о проведенных встречах Постоянный совет ОБСЕ и членов Минской группы.