5 Նոյեմբեր 2018 - 06:22 AMT
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 5-ին Ստեփանակերտում հանդիպման ժամանակ քննարկել են հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկուստեք կարևորվել է ներհայկական կապերի ամրապնդումը, տարբեր ուղղություններում Արցախի և Հայաստանի փոխգործակցության խորացումը, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Ընդլայնված հանդիպման ժամանակ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը և ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են պաշտպանության բանակի մարտունակության հետևողական բարձրացմանը,Արցախի և Հայաստանի ռազմական փոխգործակցությանը, սահմաններում տիրող իրավիճակին, երկու հայկական պետությունների ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը և այս ուղղություններում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ընդլայնված հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, Արցախի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարները, պաշտոնատար այլ անձինք:
Փաշինյանն Արցախ էր մեկնել նոյեմբերի 1-ի երեկոյան աշխատանքային այցով:Ստեփանակերտում նրան դիմավորել էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը: Այնուհետև նա փոքր արձակուրդ վերցրեց:

Президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 5 ноября встретился в Степанакерте с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Был обсужден широкий круг вопросов, касающихся сотрудничества двух армянских республик. Обе стороны подчеркнули важность укрепления внутриармянских связей и углубления взаимодействия Арцаха и Армении по различным направлениям.
Саакян и Пашинян обсудили вопросы, касающиеся последовательного повышения боеготовности Армии обороны, военного сотрудничества Арцаха и Армении, ситуации на границах, внешней и внутренней политики двух армянских государств и взаимодействия в данных направлениях.
Во встрече приняли участие секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, исполняющий обязанности министра обороны Республики Армения Давид Тоноян, исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Зограб Мнацаканян, директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян, начальник Генштаба ВС РА Артак Давтян, руководители соответствующих ведомств Республики Арцах, другие должностные лица.