Ռուսաստանաբնակ հայազգի թենիսիստ 22-ամյա Կարեն Խաչանովը Փարիզում պարտության է մատնել հայտնի սերբ թենիսիստ Նովակ Ջոկովիչին և հաղթել Պրոֆեսիոնալ թենիսիստների ասոցիացիայի (ATP) «Մասթերս» շարքի իր առաջին մրցաշարում:
Մենամարտն ավարտվել է 7:5, 6:4 հաշվով: Ջոկովիչը չէր պարտվել 22 խաղում անընդմեջ: Մինչ Ջոկովիչի հետ հանդիպումը Խաչանովը հաղթել էր Ջոն Իզներին, Սաշա Զվերևին և Դոմինիկ Թիմին:
Խաղին հաջորդած մամուլի ասուլիսում Ջոկովիչը խոստովանել է, որ Խաչանովի հաղթանակը «միանգամայն վաստակած էր»: «Կեցցես: Նա երիտասարդ է և առաջ է գնում, բայց արդեն հասել է առաջատարների մակարդակին: Այսօր նա իրեն որպես մեծ չեմպիոն դրսևորեց, մենք դեռ բազմիցս կտեսնենք նրան այդ կարգավիճակում»,-ասել է սերբ թենիսիստը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հոկտեմբերի 21-ին Խաչանովը «ՎՏԲ Կրեմլի գավաթ» մրցաշարի հաղթող ճանաչվեց Մոսկվայում: Եզրափակչում նա հաղթեց ֆրանսիացի Ադրիան Մաննարինոյին 6:2,6:2 հաշվով: Վերջին անգամ Ռուսաստանի ներկայացուցիչը հաղթել էր մոսկովյան մրցաշարում 2009-ին:

5 Ноябрь 2018 - 06:59 AMT
22-летний российский теннисист армянского происхождения Карен Хачанов в Париже обыграл Новака Джоковича и выиграл свой первый турнир в Ассоциации теннисистов-профессионалов (ATP) серии «Мастерс».
Поединок завершился со счетом 7:5, 6:4. До этого Джокович не проигрывал на протяжении 22 матчей. На пути к титулу Хачанов обыграл Джона Изнера, Сашу Зверева и Доминика Тима, пишет Lenta.ru.
На послематчевой пресс-конференции Джокович признал «совершенно заслуженную» победу Хачанова.
«Большой молодец. Он молод и постоянно прибавляет, но уже дорос до топ-уровня. Сегодня он показал себя большим чемпионом, и мы еще много раз его в этом качестве увидим», — сказал сербский теннисист.
Вероятно, на проигрыш Джоковича повлияло плохое самочувствие — ранее на неделе он жаловался на гриппозное состояние.
21 октября Хачанов одержал победу на турнире «ВТБ Кубок Кремля» в Москве. В финальном матче он переиграл француза Адриана Маннарино со счетом 6:2, 6:2. В последний раз представитель России выигрывал на московском турнире в 2009 году.