7 Նոյեմբեր 2018 - 07:47 AMT
Աշխաբադում անցկացվող ծանրամարտի աշխարհի 2018թ. առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) ՀՀ պատվիրակության հաշվին առաջին մեդալն է նվաճել: Հրում վարժությունում 205 կգ արդյունքով նա գրավել է երկրորդ տեղը և արժանացել արծաթե մեդալի:Մինչ այդ Հակոբը պոկել էր 160 կգ: Նա երկամարտի 365 կգ գումարով զբաղեցրել է 7-րդ հորիզոնականը:
Հայաստանի մարզիկներից մրցահարթակ ելած Լիանա Գյուրջյանը (71կգ) գրավել է 19-րդ, Իզաբելա Յայլյանը /(59 կգ) ` 9-րդ տեղը: Տղամարդկանց մրցաշարում Անդրանիկ Կարապետյանը (81կգ) պոկում վարժությունում չկարողացավ սանձել պատվիրած նախնական քաշը (171կգ), 0 ստացավ և ձեռնունայն հեռացավ ասպարեզից, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվականը:
Նոյեմբերի 7-ին առաջնությունում Հայաստանից մասնակիցներ չկան:Վաղը մրցահարթակ կելնի Տաթև Հակոբյանը (81 կգ)։ Նոյեմբերի 9-ին հանդես կգան Արփինե Դալալյանը (+ 87 կգ) և Սիմոն Մարտիրոսյանը (109կգ):Հաջորդ օրը պայքարի կբռնվի գերծանրքաշային (+ 109 կգ) Գոռ Մինասյանը:

На проходящем в Ашхабаде чемпионате мира по тяжелой атлетике представляющий Армению в весовой категории 89 кг Акоп Мкртчян занял 7-е место, набрав 365 кг (160+205) в сумме двоеборья. Мкртчян завоевал серебро.
В группе B соревнований среди женщин представительница Армении Лиана Гюрджян с результатом 195 кг (85+110) заняла 19-е место, Изабелла Яйлян (59 кг) заняла 9-е место, набрав 210 кг (95+115) в сумме двоеборья.
Среди представителей мужской сборной Армении первым в борьбу вступил Андраник Карапетян (81 кг), который получил ноль в рывке и выбыл из борьбы, сообщает пресс-служба НОКА.
В состав женской команды также вошли Татев Акопян (90 кг) и Арпине Далалян (+90 кг). В составе мужской сборной Армении выступят также Симон Мартиросян (109 кг) и Гор Минасян (+109 кг).