ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը լիարժեք կերպով ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն։ Այդ մասին ասվում է Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի՝ Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակին նվիրված բանաձևում:
Բանաձևն ընդունվել է սեպտեմբերի 7-ին, սակայն տարածվել է նոյեմբերի 5-ին:
Արցախի ԱԳՆ-ն ներկայացրել է բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը: Նշվում է, որ բանաձևն ընդունվել է, հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսը հպարտ է նշելու Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձը, ինչպես նաև.
հաշվի առնելով, որ 30 տարի առաջ, 1988 թ․ փետրվարին, բռնապետության պայմաններում Արցախի ժողովուրդն իր ձայնն է բարձրացրել հանուն ինքնորոշման, ազատագրման և ժողովրդավարության, ինչպես նաև
հաշվի առնելով, որ Ստեփանակերտից մինչև Երևան մարդիկ համախմբվել են հանուն ազատության ու ինքնիշխանության և ընդդեմ անհանդուրժողականության ու օտար տիրապետության,
հաշվի առնելով, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անցկացված հանրաքվեի արդյունքում, որը հավանության է արժանացել ժողովրդի մեծամասնության կողմից, Արցախի Հանրապետությունը հռչակել է իր անկախությունը,
հաշվի առնելով, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը տոկունություն և հաստատակամություն է ցուցաբերել պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաև
հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնացել իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով անկախությունը, աշխատելով փոփոխություն և կայունություն բերել Կովկասի տարածաշրջան, անցկացնելով ազատ և արդար ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք տարածաշրջանում ճանաչվել են որպես օրինակելի, ինչպես նաև
հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսի Քաղաքային խորհուրդը 2013 թ․ սեպտեմբերի 10-ին պաշտոնապես ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և կոչ է արել Միացյալ Նահանգների Կառավարությանը և միջազգային հանրությանը ձեռնարկել նույն քայլը:
Տվյալ բանաձևի ընդունմամբ Լոս Անջելեսը շնորհավորում է Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և բարձր է գնահատում այն զոհողությունները, վճռականությունը և տոկունությունը, որոնք Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերել է ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, և հայտարարում է, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ը կլինի Արցախի օրը Լոս Անջելեսում:
Բանաձևով որոշվել է նաև, որ Լոս Անջելեսն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղում Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին հանուն խաղաղության, բարգավաճման և շարունակական հաջողության և կոչ է անում միջազգային հանրությանը լիարժեք կերպով ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն։
1988-ի փետրվարի 20-ին ղարաբաղյան ազգային ազատագրական շարժումը Արցախից հասավ Երևան. Թատերական հրապարակում հազարավոր մարդկանց մասնակցությամբ տեղի ունեցավ առաջին հանրահավաքը: Այն դարձավ Արցախյան շարժման հավաքների վայրը՝ հետագայում անվանափոխվելով Ազատության հրապարակի։

8 Ноябрь 2018 - 07:34 AMT
5 ноября была распространена резолюция Городского совета города Лос-Анджелес штата Калифорния США по случаю 30-й годовщины освободительного движения Арцаха, в которой горсовет Лос-Анджелеса призывает признать Республику Арцах свободным, независимым и суверенным государством.
Резолюция была принята 7 сентября 2018 года.
В резолюции говорится:
«Принимая во внимание, что город Лос-Анджелес с гордостью признает 30-ю годовщину освободительного движения Арцаха;
принимая во внимание, что 30 лет назад, в феврале 1988 года, народ Арцаха выступил за самоопределение, свободу и демократию перед лицом тирании;
принимая во внимание, что от Степанакерта до Еревана люди выходили на митинги в защиту свободы и суверенитета, против нетерпимости и иностранного господства;
принимая во внимание, что Республика Арцах провозгласила свою независимость на референдуме, проведенном 10 декабря 1991г., получив одобрение подавляющего большинства населения;
принимая во внимание, что на протяжении последних трех десятилетий народ Республики Арцах проявлял стойкость и непоколебимость перед лицом войны, массовых убийств, экономических лишений и других серьезных испытаний;
принимая во внимание, что Республика Арцах остается преданной своим гражданам, сохраняя независимость и в то же время прикладывая усилия для развития кавказского региона и установления стабильности в нем, а также проводя свободные, справедливые выборы и референдумы, которые признаны примером для региона;
принимая во внимание, что официальным решением городского совета от 10 сентября 2013 года Лос-Анджелес признал суверенитет Республики Арцах и призвал правительство Соединенных Штатов и международное сообщество последовать этому,
постановляет, что принятием данной резолюции город Лос-Анджелес поздравляет Республику Арцах и ее граждан с 30-й годовщиной освободительного движения Арцаха, признает самоотверженность, решимость и стойкость, проявленные народом Республики Арцах в крайне тяжелых условиях, и объявляет 10 декабря 1991 года днем Арцаха в городе Лос-Анджелес;
постановляет далее, что город Лос-Анджелес выражает Республике Арцах и ее гражданам свои наилучшие пожелания мира, процветания и дальнейших успехов, а также призывает международное сообщество полностью признать Республику Арцах как свободное, независимое и суверенное государство».