8 Նոյեմբեր 2018 - 13:20 AMT
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) քննարկվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հյուրի կարգավիճակով Աստանայի գագաթնաժողովին հրավիրելու գաղափարը: Այդ մասին գրում է «Կոմերսանտը»՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախապատրաստական աշխատանքների 2 մասնակցի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի զրուցակիցների, այդ գաղափարն արտահայտել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, որին սատարել են նաև այլ նախագահներ, մասնավորապես, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ըստ աղբյուրի, Ալիևը պատրաստ էր մեկնել Աստանա, սակայն դեմ է արտահայտվել հայկական կողմը:
«Դաշինքի անդամ չհանդիսացող երկրների ղեկավարները կարող են մասնակցել ՀԱՊԿ միջոցառումներին, եթե համաձայն են բոլոր անդամները»,-պարզաբանել է պարբերականի բարձրաստիճան աղբյուրն անդամ պետություններից մեկի պատվիրակությունից: Այս դեպքում, ըստ նրա, փոխհամաձայնություն չի եղել:
Ալիևին Աստանա հրավիրելու գաղափարը մեկնաբանելու խնդրանքին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն ասել է. «Մենք նման տեղեկություն չունենք»:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Աստանայում մասնակցում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին: Քննարկվելու է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը: Մինչև 2020 թվականը Հայաստանինն է ՀԱՊԿ-ում պաշտոնավարումը, ուստի Երևանն ակնկալում է, որ պաշտոնը կզբաղեցնի ՀՀ ներկայացուցիչը:

8 Ноябрь 2018 - 12:55 AMT
В Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) обсуждалась идея пригласить президента Азербайджана Ильхама Алиева на саммит в Астане в качестве гостя. Об этом сообщили «Коммерсанту» два источника, участвовавших в подготовке заседания Совета коллективной безопасности.
По словам собеседников издания, эту идею высказал президент Казахстана Нурсултан Назарбаев и поддержали некоторые другие лидеры, среди которых называют белорусского президента Александра Лукашенко. Алиев, отмечают источники, был готов посетить Астану, но против этой идеи выступила армянская сторона.
«Главы стран, не входящих в альянс, могут принимать участие в мероприятиях ОДКБ, если с этим согласны все члены организации»,— пояснил высокопоставленный собеседник издания в делегации одной из стран-членов организации. В этом случае, по его словам, консенсуса не было.
На просьбу прокомментировать идею приглашения Алиева в Астану пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила: «У нас нет такой информации».
В ОДКБ входят шесть стран: Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян 8-9 ноября с рабочим визитом отправился в Казахстан.
Ожидается, что в Астане будет решен вопрос о назначении нового генсека ОДКБ. До 2020 года этот пост закреплен за Арменией, и власти республики ожидают, что следующий генсек также будет представлять РА. Однако СМИ пишут, что этот пост может быть передан Белоруссии.