ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Դոնալդ Թրամփը շփվել են Փարիզում՝ Ելիսեյան պալատում ճաշկերույթի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում: Այդ մասին լրագրողներին է ասել ՌԴ նախագահը՝ պալատից դուրս գալիս: Թրամփի հետ զրույցը նա «լավն է» անվանել:
Պուտին-Թրամփ խոսակցության բովանդակության մասին ոչինչ հայտնի չէ: Ըստ Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի, նրանք միայն ողջունել են միմյանց, իսկ հանգամանալից զրուցել չի հաջողվել, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ճաշկերույթը, որի ժամանակ երկու երկրների նախագահները դեմ դիմաց մեկ սեղանի շուրջ են նստած եղել, տևել է 2,5 ժամ: Ընդունելությունը, որը կազմակերպել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, նվիրված էր Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին: Ի սկզբանե, նախատեսվում էր, որ Պուտինն ու Թրամփը հարևանությամբ են նստած լինելու, սակայն վերջին պահին կարգը փոխվել է:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի Մոսկվա այցելության ժամանակ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Փարիզում լայնածավալ ռուս-հայկական գագաթնաժողովի անցկացման մասին: Սակայն Մակրոնը խնդրել էր նրանց ձեռնպահ մնալ այդ մտադրությունից՝ մտահոգություն հայտնելով, որ հակառակ դեպքում Թրամփ-Պուտին հանդիպումը կշեղի հանրության ուշադրությունը Փարիզում կայանալիք հիմնական միջոցառումներից:

Президенты России и США Владимир Путин и Дональд Трамп пообщались на обеде в Елисейском дворце. Об этом российский президент сообщил журналистам, покидая Елисейский дворец по завершении обеда. Беседу с Трампом он назвал «хорошей».
О содержании разговора Путина и Трампа не сообщается. По словам пресс-секретаря российского президента Дмитрия Пескова, они лишь поприветствовали друг друга, а обстоятельно побеседовать не удалось, пишет Deutsche Welle.
Ланч, на котором лидеры двух стран сидели друг напротив друга за одним столом, продлился 2,5 часа. Он был организован французским президентом Эмманюэлем Макроном для зарубежных гостей в рамках мероприятий, посвященных столетию окончания Первой мировой войны.
Изначально рассадка гостей предполагала, что Путин и Трамп будут сидеть рядом, однако в последний момент она была изменена.
Во время визита в Москву советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона были достигнуты договоренности о проведении в Париже полноформатного российско-американского саммита. Однако Макрон попросил воздержаться от него, выразив обеспокоенность, что проведение встречи Трампа и Путина отвлечет внимание общественности от основных мероприятий в Париже.