Արցախի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ երկրի պետական բյուջեն պրոֆիցիտ (երբ եկամուտները գերազանցում են ծախսերը՝ խմբ.) կունենա: «Արցախպրեսի» փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը:
Այն կազմել է 1,3 մլրդ դրամ, ինչն աննախադեպ է Արցախի համար:
«Ծախսերի գծով ավելացումներ ունենք հիմնականում կապիտալ ներդրումների մասով՝ մոտ 1.6 մլրդ դրամ, առողջապահության ոլորտում՝ մոտ 770 մլն դրամ և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում՝ 480 մլն: Կապիտալ ներդրումների մասով հիմնականում ծախսերն ուղղվելու են ինչպես տնտեսական զարգացման, այնպես էլ մի շարք սոցիալական նշանակություն ունեցող օբյեկտների շինարարական ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Առողջապահության ոլորտի ծախսերի ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է բուժանձնակազմի աշխատավարձերի մոտ 15%-ի չափով բարձրացումով, ինչպես նաև մի շարք նոր ծրագրերի իրականացմամբ», – հավելել է Հարությունյանը:
Նա նշել է նաև, որ սոցիալական ոլորտում ծախսերի ավելացումը պայմանավորված է 2019 թվականի հունիսի 1-ից ԱՀ-ում ներդրվող կուտակային կենսաթոշակային համակարգի անցման հետ՝ կապված պետության կողմից լրացուցիչ վճարվող եկամուտներից:

12 Ноябрь 2018 - 14:16 AMT
Впервые в Арцахе доходы государственного бюджета превысят расходы. Об этом заявил 12 ноября министр финансов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артур Арутюнян после рабочего совещания с президентом НКР Бако Саакяном.
По его словам, Саакяну был представлен проект госбюджета Арцаха на 2019 год, согласно которому объем доходов составит 112.3 млрд драм, а объем расходов – около 111 млрд драм, пишет «Арцахпресс».
Арутюнян отметил, что профицит бюджета (превышение доходов над расходами) составил 1,3 млрд драм, что является беспрецедентным для Республики Арцах.
«У нас наблюдается увеличение расходов в сфере капитальных вложений – около 1,6 млрд драм, в сфере здравоохранения – около 770 млн драм, и в сфере социальной защиты – 480 млн драм. Капитальные вложения будут в основном сосредоточены на экономическом развитии, а также на реализации строительных проектов ряда социально значимых объектов. Увеличение расходов в сфере здравоохранения в основном обусловлено увеличением заработной платы медицинского персонала примерно на 15%, а также реализацией ряда новых программ. Увеличение расходов в социальной сфере обусловлено внедрением с 1 июня 2019 года в Арцахе накопительной пенсионной системы и связано с дополнительными доходами, выплачиваемыми государством», – сказал Арутюнян.