13 Նոյեմբեր 2018 - 08:07 AMT
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 44-ի: Այդ մասին հայտարարել է շերիֆ Քորի Հոնեան, հայտնում է ABCNews-ը:
«Այսօրվա դրությամբ հայտնաբերվել է ևս 13 զոհի դի: Սա ամենաավերիչ հրդեհն է ԱՄՆ պատմության մեջ»,-ասել է Հոնեան, գրում է «Վեդոմոստին» ABCNews-ի վրա հղումով:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր հերթին Կալիֆորնիան հայտարարել է տարերային աղետի գոտի: «Ես հենց նոր արագացված կարգով հավանություն եմ տվել Կալիֆորնիան աղետի գոտի հայտարարելու մասին հարցմանը»,-գրել է նախագահն իր Twitter-ում: Նա նաև ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր 31 զոհի մասին: Հրդեհի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 450 քկմ: Միաժամանակ անտառներն այրվում են մի քանի վայրում: Որպես պատճառ նշվում է չոր եղանակն ու ուժեղ քամին, որի հետևանքով որոշ վայրերում կրակը տարածվում է ժամում 80 կմ արագությամբ:Մալիբուի շրջանում ավելի քան 370 տուն է այրվել: Նահանգի հյուսիսում գրեթե ամբողջովին այրվել է Փարադայս քաղաքը: Տարհանվել է մոտ 150,000 բնակիչ:

13 Ноябрь 2018 - 07:20 AMT
В американском штате Калифорния жертвами лесных пожаров стали 44 человека. Об этом на пресс-конференции заявил шериф округа Бьютт Кори Хонеа. передает ABCNews.
«На сегодняшний день были обнаружены тела еще 13 человек. Это самый разрушительный лесной пожар в истории США», – сказал Хонеа, пишут «Ведомости» со ссылкой на ABCNews.
В свою очередь президент США Дональд Трамп объявил Калифорнию зоной стихийного бедствия. «Я только что одобрил в ускоренном порядке запрос об объявлении Калифорнии зоной стихийного бедствия», – написал глава государства в Twitter. Трамп выразил соболезнования семьям и близким погибших.
Ранее сообщалось о 31 погибшем в результате пожаров в Калифорнии. Площадь возгорания превысила 450 кв. км, пожарные смогли локализовать пламя только на 25%. В районе города Малибу сгорели 370 домов. На севере штата полностью выгорел город Парадайс. Эвакуировано более 150 000 местных жителей. Многие калифорнийцы пытаются покинуть опасные районы на автомобилях, однако из-за аварий дорожное движение затруднено. Пятеро погибших были обнаружены в автомобилях.