14 Նոյեմբեր 2018 - 12:18 AMT
Բելառուսի ներկայացուցիչը կրկին Ադրբեջանի հետ քննարկել է ՀԱՊԿ հարցերը: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ընդունել է Բելառուսի դեսպան Գենադի Ախրամովիչին՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանն ուշադիր հետևում էր նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին:
Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանի համար ամենևին միևնույն չէ, թե որ երկրի ներկայացուցիչն է գլխավորում ՀԱՊԿը, որը ռազմաքաղաքական կազմակերպություն է, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ալիևն ասել է, թե այդ հարցի քննարկումը բարեկաների միջև բնական է, և դա չպետք է դժգոհություն առաջացնի Հայաստանում: Ալիևը հավելել է, թե «անթույլատրելի է համարում ՀՀ ԱԳՆ վերջին հայտարարությունն» այն մասին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցի քննարկումը Բելառուսի և Ադրբեջանի միջև կոռեկտ չէ:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը, ճեպազրույցի ընթացքում անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ադրբեջանի դեսպան Լատիֆ Գանդիլովի միջև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ զրույցին, ասել է, որ «ի վերջո, կոռեկտ չէ», երբ կառույցի ոչ անդամ երկրի դեսպանի հետ քննարկվում են դրա ներքին հարցերը:
Ալիևը հավելել է նաև, որ ժամանակին մեծ զգուշավորությամբ է ընդունել ՀՀ ներկայացուցչի նշանակումը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
Ադրբեջանի նախագահն անդրադարձել է նաև Բելառուսի հետ ռազմատեխնիկական գործակցությանը: «Մենք ռազմատեխնիկա ենք գնում Բելառուսից և շատ գոհ ենք դրա որակից: Մենք մտադիր ենք շարունակել գործակցությունը ռազմատեխնիկական ոլորտում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի դժգոհությանն այդ հարցում՝ Ալիևն ասել է, թե Ադրբեջանը ոչ միայն Բելառուսից է զենք գնում: Ըստ նրա, Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի խոշորագույն մատակարարը Ռուսաստանն է: «Մենք զենք ենք ձեռք բերում նաև Թուրքիայից, Իսրայելից, Պակիստանից»,-ասել է Ալիևը:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ադրբեջանի դեսպան Լատիֆ Գանդիլովի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ երկիրը պատրաստ է 3 թեկնածություն առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար: Նա ասել է, թե ոչ ոք չի փորձում «նսեմացնել Հայաստանի իրավունքները, որ ինչ-որ մեկը հաղթեց, կամ տանուլ տվեց»:

14 Ноябрь 2018 - 14:54 AMT
Представитель Белорусси вновь обсудил с азербайджанской стороной вопросы ОДКБ. Так, президент Азербайджана Ильхам Алиев накануне своего визита в Минск принял чрезвычайного и полномочного посла Белоруссии в Азербайджане Геннадия Ахрамовича.
Алиев сообщил, что внимательно следил за саммитом ОДКБ в Астане 8 ноября. По его словам, Баку «небезразлично – представитель какой страны возглавляет ОДКБ, которая является военно-политической организацией», пишет Haqqin.az.
«Недавние заявления МИД Армении я считаю совершенно недопустимыми в международной практике. МИД не может комментировать действия и слова президента другой страны, тем более считающейся союзником, называть их некорректными»,- заявил Алиев.
Ранее в МИД Армении назвали некорректной беседу между президентом Белоруссии Александром Лукашенко и послом Азербайджана Латифом Гандиловым о ситуации вокруг генсека ОДКБ и Армении. «Это некорректно, когда с послом страны, не являющейся членом организации, обсуждаются ее внутренние проблемы», – заявила пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян.
Алиев заявил, что в Баку «с настороженностью восприняли назначение представителя Армении на должность генсека ОДКБ».
Он также коснулся и сотрудничества Азербайджана с Белоруссией в военно-технической сфере.
«Мы приобретаем военную технику в Беларуси и очень довольны ее качеством и показателями. Беларусь в сфере военной промышленности демонстрирует очень высокий уровень. И мы намерены продолжать сотрудничество в военно-технической сфере»,- отметил Алиев.
Коснувшись недовольства Армении продажей Белоруссией оружия Азербайджану, Алиев заявил: «Азербайджан закупает вооружение не только в Беларуси. Крупнейшим поставщиком военной техники в Азербайджан является Россия. Также мы в большом объеме приобретаем вооружение и технику в Турции, Израиле, Пакистане, в европейских странах».
Ранее президент Белоруссии Александр Лукашенко на встрече с послом Азербайджана в Белоруссии Латифом Гандиловым заявил, что Минск готов предложить 3 кандидатов на пост генсека ОДКБ:«Но это не значит, что мы ущемили Армению, что кто-то там победил, кто-то проиграл. Пашинян (и.о. премьера Армении) должен в правительстве просто разобраться с ситуацией. Она (Армения) возглавляет ЕАЭС и ОДКБ, очень большая нагрузка на страну, которая находится на переходном периоде. Справится ли Армения?».