Ադրբեջանն ու Բելառուսը համատեղ տրակտորներ կարտադրեն Թուրքիայում՝ տարեկան մինչև 3000 հատ: Այդ մասին հայտարարել է «Գյանջայի ավտոմոբիլային գործարանի» դիտորդական խորհրդի նախագահ Խանլար Ֆաթիևը:
«Մինսկի տրակտորների գործարանը և Գյանջայի ավտոմոբիլային գործարանը համատեղ գործունեություն կծավալեն Թուրքիայում: Առաջին տարում նախատեսվում է արտադրել 500-1000 տրակտոր, հաջորդ տարի՝ արդեն 3000 տրակտոր»,-ասել է Ֆաթիևը բելառուսական ՍՏՎ հեռուստաընկերության «Նեդելյա» ծրագրի եթերում, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ադրբեջանում Բելառուսի դեսպան Գենադի Ախրամովիչն ավելի լայն է տեսնում գործակցությունը: Ըստ նրա, Ադրբեջանն ու Բելառուսը կարող են համատեղ նախագծով ընդլայնել տրակտորների արտահանումը՝ «դա կլինի Իրանը, Թուրքիան, Պակիստանը, հեռանկարում՝ Հնդկաստանը»:
Տրակտորների համատեղ արտադրությունը Թուրքիայում կարող է սկսվել արդեն 2018-ի ավարտին, կամ 2019-ի սկզբին:

Азербайджан и Белоруссия намерены наладить совместное производство в Турции до 3000 тракторов в год. Об этом заявил председатель наблюдательного совета ПО «Гянджинский автомобильный завод» Ханлар Фатиев.
«Минский тракторный завод и Гянджинский автомобильный завод давно планируют совместную деятельность в Турции – сборку и реализацию с дальнейшей локализацией. Мы планируем в первый год (выпускать – ред.) от 500 до 1000 тракторов, на второй год мы планируем выйти на 3000 тракторов»,- сказал Фатиев, передает «Интерфакс-Азербайджан».
В свою очередь, посол Белорусии в Азербайджане Геннадий Ахрамович стратегию совместного сотрудничества видит еще шире. По его мнению, Азербайджан и Белоруссия совместным проектом могут расширить географию экспорта тракторов. «Это Иран, Турция, Пакистан и, в перспективе, Индия», – сказал посол.