Մանկական ինքնասպանությունների թվով ՀՀ-ն ամենաբարեհաջող երկրներից է Եվրոպայում՝ ամենաքիչ ինքնասպանություններն այդ տարիքային խմբում գրանցվում են Հայաստանում, Ադրբեջանում ու Վրաստանում: Այդ է վկայում ՄԱԿ կայքում հրապարակված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վիճակագրությունը:
Ըստ վիճակագրության, Եվրոպայում 18 տարեկանից փոքր մոտ 190 մլն երեխա և դեռահաս է ապրում, որից 44 մլն ենթարկվել է ֆիզիկական բռնության, 18 մլն-ն՝ սեռական, իսկ 55 միլիոնը՝ հոգեբանական: Նման դեպքերի 90 տոկոսն աննկատ է մնում:
Մանկական և դեռահասների թվում ինքնասպանությունների թվով առաջին տեղում Ռուսաստանն է, որին հաջորդում են Լատվիան, Բելգիան, Ֆինլանդիան, Մոլդովան, Ուկրաինան և Ղազախստանը:
Ըստ ԱՀԿ, ամեն տարի Եվրոպայի տարածաշրջանում 55 մլն երեխա ենթարկվում է դաժան վերաբերմունքի, ինչը լուրջ հետևանքներ է ունենում նրանց հոգեկան և ֆիզիկական առողջության համար:
Նպատակ է դրվել մինչև 2020թ. 20 տոկոսով կրճատել երեխաների մահվան և նրանց հետ դաժան վերաբերմունքի դեպքերը:

Среди стран Европейского региона в Армении наименьшее количество самоубийств среди детей. Об этом сообщает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
По данным ВОЗ, в Европейском регионе живет 190 млн детей и подростков в возрасте младше 18 лет. 44 млн из них подвергались физическому насилию, 18 млн – сексуальному, а 55 млн пережили психологические травмы. Причем 90 процентов всех подобных случаев остаются незамеченными.
По данным ВОЗ, жестокость по отношению к детям часто становится причинойсамоубийств. По числу детских и подростковых самоубийств в Европейском регионе лидирует Россия. За ней следуют Латвия, Бельгия, Финляндия, Молдова, Украина и Казахстан. Самая благополучная обстановка в этом плане – в Армении, Азербайджане и Грузии.
В ВОЗ рекомендуют менять законодательство, привлекать к выявлению таких случаев медицинских работников, знакомить родителей с «мирными» методами воспитания и обучать детей тому, как себя защитить. Авторы последнего доклада на эту тему приводят положительные примеры.