ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում անտառային հրդեհներից 83 մարդ է զոհվել: Այդ մասին հայտնել է Բյութ շրջանի շերիֆ Քորի Հոնին: Զոհվածների դիերը հայտնաբերվել են հիմնականում նահանգի հյուսիսում՝ ամբողջությամբ այրված Փարադայս քաղաքում:
Ավելի քան 560 մարդու գտնվելու վայրը հայտնի չէ, հավելել է շերիֆը: Նա նշել է, որ նրանց թվում կարող են լինել մարդիկ, որոնք անվտանգ տեղում են, սակայն, չեն հայտնել այդ մասին իշխանություններին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նոյեմբերի 8-ից մոլեգնորղ հրդեհը զոհերի քանակությամբ ամենամեծն է Կալիֆորնիայի պատմության մեջ: Ավելի քան 13,000 տուն է փլուզվել, հարյուրավոր քառակուսի կիլոմետր անտառ է այրվել, ոչնչացվել է ազգային պարկերի և արգելոցների զգալի մասը, հարյուր հազարավոր մարդիկ տարհանվել են:

22 Ноябрь 2018 - 07:39 AMT
Число жертв лесных пожаров в американском штате Калифорния достигло 83 человек. Об этом сообщил шериф округа Бьютт Кори Хони. Большинство погибших обнаружено в разрушенном огнем городке Парадайс на севере штата.
Более 560 человек числятся пропавшими без вести, добавил шериф. При этом в списках пропавших могут значиться люди, которые находятся в безопасности, но не сообщили об этом властям, пишет Deutsche Welle.
Нынешние пожары, бушующие с 8 ноября, повлекли за собой наибольшее число жертв за всю историю Калифорнии. Сгорели сотни квадратных километров леса, уничтожена значительная часть территории национальных парков и заповедных зон, разрушены более 13 тысяч домов, эвакуированы сотни тысяч людей. Побороть стихию по-прежнему не удается.
12 ноября президент США Дональд Трамп объявил Калифорнию зоной крупного стихийного бедствия. 17 ноября глава Белого дома посетил зону стихийного бедствия.