ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Մեքսիկայի հետ սահմանը մասնակիորեն փակելու մասին: Այդ մասին Թրամփը հայտնել է նոյեմբերի 22-ին:
Թրամփը չի բացառրել որ սահմանը կարող է ընդհանրապես փակվել, եթե ԱՄՆ իշխանություններն «անվերահսկելի» համարեն ապօրինի ներգաղթյալների հետ կապված իրավիճակը: «Նման քայլը մեծ հարված կլինի Մեքսիկայի տնտեսությանը»,-հայտարարել է Թրամփը՝ հատուկ նշելով, որ հնարավոր չի լինի ավտոմեքենաներ առաքել ԱՄՆ վաճառքի համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ նախագահը նաև թույլ է տվել Մեքսիկայի հետ սահմանին ծառայող զինվորականներին ուժ կիրառել ապօրինի ներգաղթյալների դեմ, «եթե հարկ լինի»: «Այլընտրանք չունեմ»,-հավելել է նա՝ ասելով, որ թույլ չի տա, որ նրանք «զինվորների համեմատ առավելություն ստանան»:
Սեպտեմբերի 13-ին մոտ 7000 մարդ է սկսել շարժվել Գվատեմալայից, Հոնդուրասից և Սալվադորից դեպի ԱՄՆ: Նրանց մեծ մասը Մեքսիկա է ժամանել ապօրինի ճանապարհով: ԱՄՆ նախագահը միգրանտների «ներխուժումը» Կենտրոնական Ամերիկայից գնահատել է որպես «ազգային մասշտաբի արտակարգ իրավիճակ: Ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարը նրա նախընտրական արշավի գլխավոր թեմաներից էր:

Президент США Дональд Трамп подписал указ о частичном закрытии границы с Мексикой. Об этом Трамп сообщил 22 ноября.
Глава государства не исключил полного закрытия, если власти Соединенных Штатов сочтут ситуацию с нелегальными мигрантами «неконтролируемой». Подобный шаг ударит по мексиканской экономике, заявил Трамп, особо выделив невозможность поставок в США автомобилей на продажу, пишет Deutsche Welle.
Президент Соединенных Штатов также разрешил американским военнослужащим на границе с Мексикой применять силу в отношении нелегальных мигрантов, «если это понадобится». «У меня нет выбора», – подчеркнул он, добавив, что не позволит «получить преимущество над солдатами».
13 октября около семи тысяч человек из Гватемалы, Гондураса и Сальвадора направились в Соединенные Штаты. Большинство из них прибыли в Мексику нелегально. По оценке волонтерской организации Pueblo Sin Fronteras, часть из них позже вернулась на родину, еще около 1700 человек решили воспользоваться предложением Мексики и остались в стране.
Президент США расценил «нашествие» мигрантов из Центральной Америки как «чрезвычайную ситуацию национального масштаба». Он сделал борьбу с нелегальной иммиграцией одной из главных тем своей предвыборной кампании и продолжил эту линию уже в качестве главы Белого дома.