24 Նոյեմբեր 2018 - 11:05 AMT
Արցախն ու Մերձդնեստրը փոխադարձաբար առևտրային ներկայացուցչություններ կբացեն: Նոյեմբերի 23-ին Ստեփանակերտում ստորագրվել է երկու երկրների կառավարությունների միջև համապատասխան համաձայնագիրը։
Նոյմբերի 24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) պատվիրակության հետ՝ ՄՄՀ կառավարության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Ցուրկանի գլխավորությամբ։
Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել նախօրեին ստորագրված համաձայնագիրը:
Կողմերի գնահատմամբ՝ համաձայնագիրը կլրացնի երկկողմ հարաբերությունների իրավապայմանագրային բազան և կարևոր քայլ կհանդիսանա տնտեսության ոլորտում կայուն փոխգործակցության հաստատման համար։
ԱԳՆ ղեկավարը գոհունակությամբ է նշել երկու երկրների միջև հաստատված հարաբերությունների բարձր մակարդակը թե՛ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների և թե՛ պետական կառավարման համակարգի այլ մարմինների միջև, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպմանը նաև քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարային ուղղությունների և համատեղ գործնական ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր։

24 ноября министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян встретился с делегацией Приднестровской Молдавской Республики (ПМР), возглавляемой заместителем председателя правительства Алексеем Цурканом. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Глава МИД с удовлетворением отметил высокий уровень отношений, установленный как между внешнеполитическими ведомствами, так и другими органами государственного управления двух стран.
В этом контексте Маилян высоко оценил подписание 23 ноября в Степанакерте между правительствами двух стран соглашения о взаимном учреждении торговых представительств. По оценке сторон, соглашение дополнит договорно-правовую базу двусторонних отношений и станет важным шагом в установлении стабильного сотрудничества в экономической сфере.
На встрече был также обсужден ряд вопросов, касающихся перспективных направлений расширения сотрудничества между странами и реализации совместных практических программ.