26 Նոյեմբեր 2018 - 08:54 AMT
Անտառային հրդեհները Կալիֆորնիայում, որ շարունակվում էին 2 շաբաթից ավելի, ամբողջությամբ մեկուսացվել են: Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում է հայտնել Կալիֆորնիայի Անտառտնտեսության և հրշեջ պահպանության վարչությունը: Հորդառատ անձրևները, որոնք գալիս էին վերջին օրերին, նպաստել են հրդեհի մարմանը:
Նոյեմբերի 8-ին բռնկված հրդեհների հետևանքով առնվազն 87 մարդ է զոհվել, դեռևս հաստատված է 54-ի ինքնությունը: Նոյեմբերի 24-ի տվյալներով անհայտ կորածների քանակը 249 է, գրում է Deutsche Welle-ն:
Կալիֆորնիայի հյուսիսում բռնկված հրդեհներն ամենաավերիչն են ճանաչվել նահանգի պատմության մեջ: Կրակը լիովին ոչնչացրել է փոքր Փարադայս քաղաքը: Հրդեհի հետևանքով 14.000 տուն է այրվել, 530 խանութ և 4,5 հազար այլ շինություններ:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը նոյեմբերի 17-ին այցելել էր Փարադայս, հայտարարել է, որ նման մասշտաբի աղետի պատճառ է դարձել նաև անտառտնտեսության անգրագետ կառավարումը նահանգում: Սակայն տեղական իշխանությունները համաձայն չեն այս գնահատականի հետ: Նրանք վստահեցնում են, որ հրդեհների գլխավոր պատճառը կլիմայի փոփոխությունն է:

Лесные пожары в американском штате Калифорния, бушевавшие больше двух недель, полностью локализованы. Об этом 25 ноября сообщило в микроблоге Twitter калифорнийское Управление лесного хозяйства и пожарной охраны. Сильные дожди, выпавшие в регионе в последние несколько дней, ускорили тушение пожаров, говорится в сообщении.
В результате пожаров, вспыхнувших 8 ноября, погибло по меньшей мере 87 человек, опознать удалось пока только 54 жертвы, сообщил департамент шерифа округа Бьютт в Калифорнии. 24 ноября число пропавших без вести сократилось до 249 человек. Изначально пропавшими без вести вследствие пожаров считались более тысячи человек, пишет Deutsche Welle.
Пожары на севере Калифорнии признаны самыми разрушительными за всю историю штата. Огонь практически полностью разрушил маленький город Парадайс. В результате пожара полностью выгорели 14 тысяч жилых домов, 530 магазинов и 4,5 тысяч других построек.
Президент США Дональд Трамп, посетивший Парадайс 17 ноября, заявил, что причиной того, что катастрофа достигла таких масштабов, стало неграмотное управление лесными угодьями в штате. Однако местные власти не согласны с такой оценкой. Они уверяют, что главной причиной пожаров является изменение климата.