26 Նոյեմբեր 2018 - 11:22 AMT
Նոյեմբերի 26-ին ՌԴ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ԱԳՆ են կանչել: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում:
Ըստ նրա, «առիթն ուկրաինական կողմի ագրեսիվ և սադրիչ գործողություններն են»: Զախարովան նշել է, որ «խոսքը ոչ թե ուղղակի իրավական նորմերը չպահպանելու մասին է Ուկրաինայի կողմից, այլ ծրագրված սադրանքի և ագրեսիվ գործողությունների մասին», գրում է Deutsche Welle-ն:
«Ինչպես հասկանում ենք, այդ սադրանքը և բոլոր սադրիչ գործողությունները նախապես են պատրաստվել»,-ասել է Զախարովան:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն դիմել էր ՌԴ ղեկավարությանը՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել ուկրաինացի նավաստիներին և նավերը, որոնք կալանվել են Կերչի նեղուցում: Նա նաև մեղադրել է Ռուսաստանին միջազգային իրավունքի նորմերը խախտելու մեջ: Կանադան ՌԴ-ին մեղադրել է ագրեսիայի մեջ, իսկ Գերմանիան կոչ է արել կողմերին ձեռնպահ մնալ հետագա սրացումից:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հավանություն է տվել երկրում ռազմական դրություն հայտարարելուն՝ առանց համընդհանուր զորակոչի ու քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման:Այդ մասին նա ասել է Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի նիստում: Ըստ BBC-ի, պատճառը Կերչի նեղուցի մոտ ուկրաինական մոտորանավերի գնդակոծումն ու զավթումն է ռուսական ԶՈւ նավերի կողմից: արցը քննարկվելու է նոյեմբերի 26-ին Գերագույն ռադայի արտահերթ փակ նիստում:

26 Ноябрь 2018 - 11:01 AMT
Временный поверенный в делах Украины в РФ 26 ноября будет вызван в МИД России. Об этом сообщила официальный представитель российского внешнеполитического ведомства Мария Захарова в эфире телеканала «Россия-24».
По ее словам, «поводом для этого вызова являются агрессивные и провокационные действия украинской стороны». Захарова подчеркнула, что «речь идет не просто о несоблюдении Украиной правовых норм, а о спланированной провокации и агрессивных действиях», пишет Deutsche Welle.
«Как мы понимаем, эта провокация и весь комплекс провокационных действий готовились заранее»,- заявила она.
Ранее президент Украины Петр Порошенко обратился к российскому руководству с требованием незамедлительно освободить украинских моряков и корабли, задержанные в Керченском проливе. Он также обвинил Россию в нарушении норм международного права. Канада обвинила Россию в агрессии по отношению к Украине, а Германия призвала и Россию, и Украину воздержаться от дальнейшего раскручивания спирали напряженности.