Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հաստատել է մի շարք շրջաններում ռազմական դրություն հայտարարելու վերաբերյալ երկրի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հրամանագիրը: Նոյեմբերի 26-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստում այդ որոշման օգտին է քվեարկել 276 պատգամավոր: Քվեարկությունից առաջ Պորոշենկոն հայտարարել է, որ ռազմական դրություն է հայտարարվում Վինննիցայի, Լուգանսկի, Նիկոլաևի, Օդեսայի, Խարկովի և մի շարք այլ շրջաններում, ինչպես նաև Ազովի և Կերչի ակվատորիայի ներքին ջրերում, գրում է Ինտերֆաքսը:
Խորհրդարանի խոսնակ Անդրեյ Պարուբին, վերոնշյալ շրջաններից բացի, հիշատակել է նաև Դոնեցկի և Զապորոժյեի շրջանները: Ռազմական դրությունը մտցվել է 30 օրով:
Պորոշենկոն հստակեցրել է, որ ռազմական դրությունը կիրառվելու է միայն ցամաքային ագրեսիայի դեպքում: «Հենց որ ռուս զինվորը հատի Ուկրաինայի սահմանը, ես մի վայրկյան անգամ չեմ վարանի՝ ապահովելու համար ուկրաինական հողի պաշտպանությունը»:
Ռազմական դրություն հայտարարելու կոչով Ուկրաինայի Անվտանգության խորհուրդը հանդես եկավ, երբ նոյեմբերի 25-ին ՌԴ սահմանապահ ծառայությունը կալանք դրեց Սև ծովում, Կերչի նեղուցում ուկրաինական ռազմանավերի վրա: Ուկրաինական կողմը պնդում է, որ նավերն ուղղակի անցնում էին Կերչի նեղուցով: ՌԴ ԱԴԾ-ն հայտարարեց, որ նավերը «վտանգավոր զորաշարժեր էին կատարում և չէին արձագանքում ռուսական կողմի պահանջներին»:

Верховная рада утвердила введение военного положения в ряде областей Украины, объявленное указом президента Петра Порошенко, сроком на 30 суток.
За такое решение на внеочередном заседании парламента 26 ноября проголосовали 276 народных депутатов. Перед голосованием президент Украины Порошенко объявил, что военное положение вводится в Винницкой, Луганской, Николаевской, Сумской, Одесской, Харьковской, Черниговской и Херсонской областях, а также «во внутренних водах Азово-керченской акватории», пишет «Интерфакс».
Вместе с тем, после выступления главы государства спикер парламента Андрей Парубий, зачитывая перечень областей, в которых вводится военное положение, кроме вышеперечисленных упомянул также Донецкую и Запорожскую области.
Порошенко уточнил, что военное положение будут применять только в случае наземной агрессии: «Как только российский солдат пересечет украинскую границу, я не буду терять ни секунды для того, чтобы обеспечить защиту украинской земли».
СНБО Украины призвало ввести военное положение на Украине после того, как 25 ноября погранслужба Федеральной службы безопасности (ФСБ) задержала три украинских военных корабля в акватории Черного моря. Украинская сторона утверждала, что корабли планировали пройти через Керченский пролив. ФСБ сообщила, что корабли «опасно маневрировали» и не реагировали на требования российских властей.