Ամերիկացի միլիարդատեր Ջորջ Սորոսի Open Society Foundations հիմնադրամը կդադարեցնի գործունեությունը Թուրքիայում այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից խիստ քննադատության պատճառով: Համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է նոյեմբերի 26-ին:
Թուրքիայի նախագահը մեղադրել է ամերիկացուն «առանձին պետությունների միջև տարաձայնություններ առաջացնելու և նրանց կառուցվածքը խարխլելու մեջ»: Տեղական ԶԼՄ-ներում նաև պնդումներ են տարածվում, որ Սորոսի հիմնադրամն է կանգնած 2013-ին Ստամբուլի կենտրոնական Թաքսիմ հրապարակում, ինչպես նաև այլ քաղաքներում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի հետևում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, Էրդողանը վստահ է, որ Սորոսն աջակցել է Օսման Քավալեին՝ խոշոր թուրք գործարարին, արն արդեն մոտ 1 տարի է բանտում է առանց պաշտոնական մեղադրանքներ ներկայացնելու:
Թուրքիայի նախագահը մեղադրում է գործարարին 2016-ի հուլիսին չհաջողված պետական հեղաշրջման հետևում կանգնած անձանց ֆինանսավորելու մեջ:
Open Society Foundations-ը հերքում է բոլոր մեղադրանքները:
Ջորջ Սորոսը Հոլոքոսթ վերապրած հունգարացի հրեա է, որն իր հիմնադրամի՝ Open Society Foundations-ի միջոցով սատարում է քաղաքացիական իրավունքների ոլորտի նախագծերին ամբողջ աշխարհում: Հիմնադրամը Բուդապեշտում հայտարարվել է «օտարերկրյա գործակալ: Ուստի որոշվել է Բուդապեշտի գրասենյակը տեղափոխել Բեռլին:

Фонд американского миллиардера Джорджа Сороса – Open Society Foundations – прекратит свою деятельность в Турции на фоне жесткой критики со стороны президента этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Соответствующее заявление представителей этой благотворительной организации обнародовано 26 ноября.
Турецкий лидер обвинил американского филантропа в попытках «вызвать разногласия» между отдельными государствами и «подорвать» их структуру.
В местных СМИ также тиражировались утверждения, что Фонд стоял за протестами, проходившими в мае 2013 на площади Таксим в центре Стамбула, а затем охватившими и другие города Турции, пишет Deutsche Welle.
Кроме того, Эрдоган выражал уверенность, что Сорос оказывал поддержку Осману Кавале, крупному турецкому бизнесмену и председателю стамбульской некоммерческой организации Anadolu Kültür. Тот более года находится в тюрьме без предъявления официальных обвинений.
Президент Турции возлагает на предпринимателя вину за финансирование лиц, якобы стоявших за неудавшейся попыткой госпереворота в июле 2016 года.
В Open Society Foundations все обвинения в свой адрес отвергают.
Джордж Сорос – выходец из Венгрии, переживший Холокост, – через свои Open Society Foundations поддерживает проекты в сфере гражданских прав во всем мире.
Он уже давно подвергается нападкам, в частности, со стороны правонационалистического правительства Венгрии во главе с премьер-министром Виктором Орбаном. Фонд Сороса в Будапеште был объявлен «иностранным агентом». В связи с этим были принято решение о переводе будапештского офиса фонда в Берлин.