Վրաստանի ԿԸՀ-ն հայտարարել է, որ քվեաթերթիկների 99 տոկոսի հաշվարկի արդյունքում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում քաղաքացիները նախապատվությունը տվել են անկախ թեկնածու Սալոմե Զուրաբիշվիլիին, որին սատարում է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, հայտնում է Deutsche welle-ն: :
Վրաստանի Հանրապետության պատմության մեջ նախագահի պաշտոնն առաջին անգամ կին է ստանձնում:
Ըստ Վրաստանի ԿԸՀ-ի, երկրորդ փուլում Զուրաբիշվիլին հավաքել է քվեների գրեթե 60 տոկոսը: Ընդդիմադիր «միասնական ազգային շարժում» Միխայիլ Սահակաշվիլիի կուսակցության թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեի օգտին քվեարկել է մոտ 40 տոկոսը:
Վաշաձեն չի շտապում ընդունել պարտությունը: Նա հայտարարել է, որ կսպասի պաշտոնական տվյալներին, քանի որ, ըստ նրա, «մեծ թվով ընտրողներ ընտրատեղամասեր են եկել 17:00-ից հետո»: Քվեարկությունն ավարտվել է տեղական ժամանակով 20:00-ին:
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, որը սատարում էր Վաշաձեին, կոչ է արել Վրաստանի քաղաքացիներին դուրս գալ բողոքի ցույցերի՝ պահանջելով նոր, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Վաղվանից, անկախ արդյունքներից, մենք անցնում ենք զանգվածային անհնազանդության ակցիաների: Ես կոչ եմ անում Վրաստանի ոստիկանությանը, բանակին հեռու մնալ քրեածին մաֆիոզ բանդայից: Ես կոչ եմ անում Վրաստանի փրկությունը ձեր ձեռքը վերցնել»,-հայտարարել է նա, հայտնում է BBC-ին:
Այս ընտրությունները Վրաստանի նախագահի վերջին ընտրություններն էին ուղիղ քվեարկության եղանակով: Այսուհետ նախագահին ընտրելու են ընտրիչ կոլեգիայի 300 անդամները: Ըստ 2017-ի սահմանադրական փոփոխությունների, նախագահի իրավունքներն ու լիազորությունները զգալիորեն կրճատվել են: Սակայն նախագահը միևնույն է մնում է գլխավոր գերագույն հրամանատարը, ինչպես նաև վետոյի և ներում շնորհելու իրավունք ունի: Շատերը համարում են, որ այս ընտրությունները կարևոր թեստ են քաղաքական ուժերի համար 2020թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ:

Согласно результатам обработки 99% бюллетеней, на президентских выборах в Грузии победила Саломе Зурабишвили – независимый кандидат, которого поддерживает правящая партия «Грузинская мечта». По данным ЦИК Грузии, во втором туре выборов Зурабишвили набрала почти 60% голосов избирателей.
За Григола Вашадзе – кандидата от оппозиционной партии «Единое национальное движение» (ЕНД) Михаила Саакашвили – проголосовали чуть более 40%, сообщил ЦИК в ночь на 29 ноября, пишет Deutsche Welle.
Однако Вашадзе не спешит признавать поражение на выборах. Он заявил, что будет ждать официальные данные Центральной избирательной комиссии, поскольку, по его словам, «огромное количество избирателей пришли на избирательные участки после 17 часов». Голосование завершилось в 20 часов по местному времени.
В свою очередь, экс-президент Грузии Михаил Саакашвили в интервью «Рустави 2» заявил о непризнании итогов выборов, поскольку «они проходили в условиях насилия». Он призвал жителей Грузии к массовым акциям протеста.
За ходом выборов в Грузии следили до 17 тысяч представителей избирательных субъектов, более 48 тысяч местных и более 1300 международных наблюдателей. По данным ЦИК, явка во втором туре выборов была выше активности избирателей в первом туре, который состоялся 28 октября.
В ходе первого тура выборов, участие в котором принимали 25 кандидатов в президенты, Зурабишвили набрала 38,64 процентов голосов избирателей, а Вашадзе – 37,74 процента голосов. Оба кандидата в разное время занимали пост министра иностранных дел Грузии.
Нынешние выборы стали последними выборами президента Грузии путем прямого голосования. Далее президента будут избирать 300 членов избирательной коллегии. Согласно принятым в 2017 году парламентом Грузии изменениям в конституцию, права и полномочия главы государства значительно урезаны.