Իրանի հրթիռային փորձարկումները, որոնք մտադիր է շարունակել այդ երկրի ղեկավարությունը, ամենևին էլ պաշտպանական բնույթ չունեն: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի գծով ԱՄՆ ներկայացուցիչ Բրայան Հուկը՝ արձագանք պահանջելով Բրյուսելից:
«Մենք կցանկանայինք, որ Եվրամիությունը պատժամիջոցներ սահմաներ Իրանի հրթիռային ծրագրի հարցում»,-ասել է նա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հրթիռային փորձակումների վերսկսման վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Փարիզը: Ֆրանսիան կոչ է անում Իրանին «անհապաղ կասեցնել ամբողջ ակտիվությունը, կապված բալիստիկ հրթիռների փորձարկումների հետ, որոնք կարող են միջուկային լիցք ունենալ»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Թեհրանը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի փորձարկում է իրականացրել, որը կարող է մի քանի մարտագլխիկ ունենալ: Փորձարկումը խախտում է ՄԱԿ ԱԽ թիվ 2231 բանաձևը: Նա կոչ էր արել իրանական կողմին անհապաղ դադարեցնել նման գործողությունները: Թեհրանը պատասխանել է, որ մտադիր է շարունակել հրթիռային փորձարկումները:

4 Декабрь 2018 - 11:08 AMT
Ракетные испытания, которые, согласно заявлениям руководства, собирается продолжить Иран, имеют вовсе не только оборонительное значение. Об этом заявил спецпредставитель США по Ирану Брайан Хук, потребовав реакции от Брюсселя.
«Мы желали бы, чтобы Европейский Союз ввел санкции в отношении иранской ракетной программы», – отметил он, пишет Deutsche Welle.
Озабоченность возобновлением ракетных тестов выразил и Париж. Франция призывает Иран «немедленно остановить всю активность, связанную с испытаниями баллистических ракет, способных нести ядерный заряд», говорится в заявлении МИД Франции.
2 декабря госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Тегеран провел тестовый запуск «баллистической ракеты средней дальности, которая способна нести несколько боезарядов». Запуск «нарушает резолюцию 2231 Совета Безопасности ООН», подчеркнул Помпео. Он призвал иранскую сторону прекратить подобные действия.
Тегеран ответил, что намерен продолжать ракетные испытания. Подобные тесты «проводятся для обороны», сообщил представитель вооруженных сил Исламской Республики, генерал Абольфазль Шекарчи.