6 Դեկտեմբեր 2018 - 08:29 AMT
Ամերիկյան մասնավոր հետախուզավերլուծական Stratfor ընկերության վերջերս հրապարակված նյութում ասվում է, որ Ռուսաստանի զսպման համար Դոնալդ Թրամփի վարչակարգը 2019-ին մտադիր է քայլեր ձեռնարկել՝ Արևելյան Եվրոպայում, Կենտրոնական Ասիայում ու Հարավային Կովկասում իր ազդեցությունն ուժեղացնելու նպատակով:
Ըստ «Նեզավիսիմայա գազետայի», ԱՄՆ-ն առաջին հերթին ուշադրությունը սևեռելու է Մոսկվայի մերձավոր դաշնակիցների վրա, որոնք ՀԱՊԿ և ԵՏՄ անդամ են: Նշվում է, որ քանի որ Բելառուսին Ռուսաստանից պոկելը դժվար է օբյեկտիվ պատճառներով, ԱՄՆ-ն մտադիր է իր հիմնական ջանքերն ուղղել Կենտրոնական Ասիա և Հարավային Կովկաս։ «Բայց միևնույն ժամանակ Մինսկն էլ չի անտեսվի։ Որպես առաջնային խնդիր Սպիտակ տունն իր համար նախանշել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացումը»,-ասվում է հոդվածում:
Արևմտյան վերլուծաբանները նշում են, որ ՀԱՊԿ-ը թույլ ռազմաքաղաքական դաշինք է։ Փորձագետները նշում են, որ պայմանագիրը պետք է վերանայվի ու կոնկրետացվի, հակառակ դեպքում կազմակերպությունը վաղ թե ուշ կփլուզվի։ «Սկսենք նրանից, որ ՀԱՊԿ-ը երբևէ աջակցություն չի ցուցաբերել իր անդամներից որևէ մեկին։ 2010-ին Ղրղզստանի կառավարությունը խնդրել էր զորքեր ուղարկել՝ ներքին զինված հակամարտության կարգավորման համար, բայց մերժում ստացավ։ Հայաստանին դաշնակիցներից ոչ մեկը չի օգնում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում։ Նույնիսկ երբ ադրբեջանական դիվերսանտները ներխուժեցին Տավուշի մարզ, Երևանը մնաց առանց աջակցության։ Ավելին, ՀԱՊԿ-ում նրա դաշնակիցներ Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը զենք են վաճառում Ադրբեջանին։ Եվ այս ամենն այն պատճառով, որ պայմանագիրը չի արգելում մասնակիցներին զենքի առևտուր անել որևէ մեկի հետ»,-ասվում է հոդվածում։
Նշվում է, որ Մոսկվան էլ է հաճախ զուրկ մնում մերձավոր բարեկամների աջակցությունից: ՀԱՊԿ անդամներից ոչ մեկը մինչ օրս չի ճանաչել Ղրիմի անկախությունը, միայն ՌԴ-ն է ճանաչել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը: «Սիրիայում Ռուսաստանը միայնակ է պատերազմում արդեն 3 տարի: Այդ ընթացքում դաշնակիցներից միայն Հայաստանը մեկ անգամ բարեհաճեց հումանիտար առաքելություն ուղարկել այդ երկիր»,-ասվում է նյութում:
Նշվում է, որ ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանը կարող է առավելապես հենվել միայն Տաջիկստանի ու Բելառուսի վրա։
«Հայաստանը մինչև վերջերս համարվում էր Ռուսաստանի ամենահուսալի դաշնակիցը: Սակայն տեղի ունեցավ թավշյա հեղափոխություն, ինչից օգտվեցին ամերիկացիներն ու անհապաղ ուղարկեցին իրենց դեսպան Ջոն Բոլթոնին։ Հայաստանի նոր ղեկավարը, նրա հետ զրույցի ժամանակ, լսելով ամերիկյան զենք ձեռք բերելու առաջարկը, հայտարարեց, որ «երկրի կառավարությունը կաշկանդված չէ որևէ սահմանափակումներով։ Եվ եթե ԱՄՆ-ից լինի լավ առաջարկ, մենք պատրաստ ենք քննարկել»։ Բացի այդ քրեական գործ է հարուցվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի ու «Գազպրոմի» տեղական դուստր կազմակերպության դեմ։ Որպես արդյունք՝ Երևանի ու Մոսկվայի հարաբերություններն անմիջապես լարվեցին»,-ասվում է հոդվածում։

6 Декабрь 2018 - 11:53 AMT
Американская частная разведывательно-аналитическая компания Stratfor в недавно опубликованном материале сообщает, что в целях сдерживания России администрация президента США Дональда Трампа в 2019 году предпримет шаги, направленные на усиление своего влияния в Восточной Европе, Центральной Азии и Закавказье.
В первую очередь внимание будет обращено на ближайших союзников Москвы – страны, входящие в состав Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Евразийского экономического союза. Поскольку Белоруссию оторвать от России сложно по объективным причинам, США намерены основные стремления направить на активизацию дипломатических усилий в Центральной Азии и в Закавказье. Но при этом Минск не будет оставлен без внимания. В качестве ближайшей задачи Белый дом определил для себя налаживание тесных взаимоотношений с Арменией, пишет «Независимая газета».
Западные аналитики отмечают, что ОДКБ является слабым военно-политическим альянсом. Эксперты указывают, что сам договор должен быть пересмотрен и конкретизирован, в противном случае организация рано или поздно развалится. Начнем с того, что ОДКБ ни разу не оказывала военной поддержки ни одному из своих членов. В 2010 году правительство Киргизии обратилось с просьбой ввести войска для урегулирования внутреннего вооруженного конфликта, но получило отказ. Армении никто из союзников не помогает в войне за Нагорный Карабах.
«Даже когда азербайджанские диверсанты вторглись на территорию Тавушской области, Ереван остался без поддержки. Более того, союзники по ОДКБ – Россия, Беларуссия и Казахстан продают Азербайджану (который воюет с Арменией) оружие. И все потому, что договор не содержит запрета для его участников на торговлю оружием с кем бы то ни было»,- отмечает издание.
«Впрочем и Москва зачастую оказывается без поддержки своих ближайших друзей. До сих пор никто из членов ОДКБ официально не признал Крым российским. В случае с конфликтом в Керченском проливе союзники либо отделались нейтральными заявлениями, либо вовсе предпочли отмолчаться… Войну в Сирии Россия ведет в одиночку уже в течение трех лет. За все это время из всех союзников только Армения сподобилась один раз направить в эту страну гуманитарную миссию»,- говорится в статье.
Отмечается, что из всех участников ОДКБ Москва с большой долей уверенности может рассчитывать на Таджикистан, где размещены российские войска, и Белоруссию, где пока еще их нет.
«Армения до недавнего прошлого считалась надежнейшим союзником России. Но в этом году там победила бархатная революция, чем воспользовались американцы и немедленно послали своего эмиссара Джона Болтона. Новый лидер Армении в ходе разговора с ним, услышав предложение закупать американское оружие, заявил: «Правительство страны не связано какими-либо ограничениями. И если от США поступит хорошее предложение, мы готовы его обсудить». Помимо этого было возбуждено уголовное дело против генсекретаря ОДКБ Юрия Хачатурова и местной дочки «Газпрома». Как следствие – отношения между Ереваном и Москвой моментально накалились»,- говорится в статье.