11 Դեկտեմբեր 2018 - 10:55 AMT
Վենեսուելայում գնաճի տարեկան ցուցանիշը հասել է 1, 300, 000%-ի: Այդ մասին հայտնել է Ազգային ժողովի ֆինանսների կոմիտեի ղեկավար Ռաֆայել Գուսմանը: Ըստ նրա, Վենեսուելայի բնակիչների «սովի և ողբերգության համար» պատասխանատու է երկրի կառավարությունը:
«Հիպերգնաճը շարունակվում է: Նոյեմբերին այն հասել է 144,2%-ի, իսկ տարեկան կտրվածքով՝ 1 300 000%»,-գրել է Գուսմանը Twitter-ում:
Գնաճի տեմպերը սակայն նվազում են. Եթե սեպտեմբերին աճը եղել է 228%, ապա հոկտեմբերին՝ արդեն 148%, իսկ նոյեմբերին՝ 144%, գրում է «Կոմերսանտը» Reuters-ի վրա հղումով:
Գործակալությունն Ազգային ժողովն է համարում «սպառողական գների մասին միակ հուսալի աղբյուրը, քանի որ Վենեսուելայի կառավարությունը մի քանի տարի առաջ դադարել է հրապարակել տնտեսական ցուցանիշները, երբ նավթի գների անկումը հանգեցրեց տնտեսական ակտիվացման նվազման:
Նոյեմբերին Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ավելացրել է նվազագույն աշխատավարձը 150%, մինչև 4,5 հազար բոլիվար, որը հավասար է $10-ի: Բնակիչները բողոքում են, որ չեն կարող գնել առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, թեև օգոստոսին աշխատավարձն արդեն բարձրացել էր 60 անգամ:
Հիպերգնաճի և նավթի արդյունահանման անկման պատճառով Վենեսուելայի իշխանությունները դրամական բարեփոխում են իրականացրել, որի արդյունքում 2018-ի օգոստոսից վենեսուելական արժշույթը շաղկապված է վենեսուելական կրիպտոարժույթի՝ պետրոյի հետ: Հոկտեմբերից Վենեսուելան միջազգային առևտրում օգտագործում է պետրոն: Նաև դենոմինացիա է իրականացվել՝ թղթադրամներից 5 հատ զրո է հեռացվել:

Инфляция в Венесуэле в годовом исчислении достигла 1 300 000%. Об этом сообщил глава комитета по финансам Национальной ассамблеи (однопалатного венесуэльского парламента) Рафаэль Гусман. По его мнению, ответственность за «голод и трагедию» жителей Венесуэлы несет правительство страны.
«Гиперинфляция сохраняется. В ноябре инфляция достигла 144,2%, а в годовом исчислении — почти 1 300 000%»,— написал Гусман в Twitter.
Темпы роста инфляции в Венесуэле при этом снижаются: если в сентябре она выросла на 228%, то в октябре — уже на 148%, а в ноябре — на 144%, пишет «Ъ» со ссылкой на Reuters.
Агентство называет Национальную ассамблею «единственным надежным источником данных о потребительских ценах», потому что венесуэльское правительство перестало публиковать экономические показатели несколько лет назад, когда падение цен на нефть привело к падению экономической активности. Как утверждают источники агентства, предоставить отчетность от Венесуэлы потребовал Международный валютный фонд.
Reuters добавляет, что в конце ноября президент Венесуэлы Николас Мадуро увеличил минимальную месячную зарплату на 150%, до 4,5 тыс. боливаров, что составляет $10. Жители страны жаловались на то, что не могут позволить себе предметы первой необходимости, несмотря на то, что тремя месяцами ранее, в августе, зарплату уже повышали в 60 раз.
Из-за гиперинфляции и падения нефтедобычи власти Венесуэлы инициировали масштабную денежную реформу. С 20 августа национальная валюта страны привязана к курсу венесуэльской криптовалюты петро. С октября Венесуэла использует петро в международной торговле. Также была проведена деноминация — с купюр убрали пять нулей.