14 Դեկտեմբեր 2018 - 07:26 AMT
«Ռոսատոմն» Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին համագործակցություն է առաջարկել ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում, որը ներառում է նաև ԱԷԿ-ի կառուցում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել աղբյուրն ատոմային ոլորտում, որն իրազեկ է բանակցությունների ընթացքին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ադրբեջանում կա ատոմային ոլորտ, բայց գործող ԱԷԿ չկա: «Ռոսատոմն» առաջարկություն է արել՝ նրանք մտածում են: Մենք առաջարկել ենք 2 ուղի. մեկը՝ շատ արագացված անմիջապես սկսել: ԽՍՀՄ տարիներին այնտեղ նույնիսկ արդեն ընտրել էին հարթակը ԱԷԿ-ի կառուցման համար»,-ասել է աղբյուրը: Ըստ նրա, Մոսկվայի առաջարկած երկրորդ ուղին ենթադրում է համագործակցության աստիճանական աճ միջուկային ոլորտում:
«Կարելի է չշտապել՝ սկզբից հետազոտական միջուկային ռեակտոր ստեղծել, կադրեր պատրաստել: Այդպես 5-6 տարի աշխատել, հետո դուրս գալ ԱԷԿ-ի կաուցմանը»,-ասել է նա:
Աղբյուրը նշել է նաև, որ երկու երկրների միջև արդեն նախնական բանակցություններ են անցկացվել, որոնց արդյունքում էլ «Ռոսատոմը» մշակել է առաջարկություններն ու ներկայացրել Ադրբեջանի նախագահի քննարկմանը:

14 Декабрь 2018 - 07:44 AMT
Росатом направил президенту Азербайджана предложения по сотрудничеству в области мирного использования атомной энергии, которые включают в себя строительство АЭС. Об этом заявил журналистам источник в атомной отрасли, знакомый с ходом переговоров.
«У Азербайджана есть атомная отрасль, но нет действующих АЭС. Росатом направил предложения, они думают. Мы предложили два пути: один – форсированно сразу начать. В советские времена там даже была выбрана площадка под атомную станцию, можно сразу выходить на площадку», – отметил источник, пишет ТАСС.
По его словам, второй вариант, предложенный Москвой, предполагает постепенное наращивание сотрудничества в ядерной сфере. «Можно идти не торопясь: сначала создать атомный реактор исследовательский, какие-то энергетические компетенции наработать, кадры подготовить. Так лет пять – шесть поработать (прежде чем выходить на проект строительства АЭС – ред.)», – сказал собеседник агентства.
Он также сообщил, что между двумя странами уже прошли предварительные переговоры, по итогам которых Росатом сформировал предложения по сотрудничеству и направил их на рассмотрение президенту Азербайджана.