14 Դեկտեմբեր 2018 - 08:49 AMT
Շերիֆ Շեքքաթը, որին կասկածում են դեկտեմբերի 12-ին Ստրասբուրգում կրակ բացելու մեջ, սպանվել է ոստիկանների կողմից: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Քրիսթոֆ Կաստաները:
Ըստ նրա, 3 ոստիկան տեսել են նրան նման մի մարդու, որի հետախուզում էր հայտարարված, և փորձել են ձերբակալել նրան: Վերջինս սկսել է կրակել և սպանվել է պատասխան կրակով, գրում է «Վեդոմոստին» BFM TV-ի վրա հղումով:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը ոստիկանությունում 2 աղբյուրի վրա հղումով, դա տեղի է ունեցել Ստրասբուրգի հարավում՝ Նեդորֆ և Մենո շրջանների միջև, մոտ 2 կմ հեռավորության վրա այն վայրից, որտեղ Շեքքթաը կրակ էր բացել դեկտեմբերի 12-ին:
Դեկտեմբերի 12-ին Ստրասբուրգի կենտրոնում տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով կա 3 զոհ և 12 վիրավոր: Միջադեպը տեղի է ունեցել Սուրբ ծննդյան տոնավաճառի հարևանությամբ՝ քաղաքի կենտրոնում:

14 Декабрь 2018 - 07:58 AMT
Шериф Шекатт, подозреваемый в стрельбе в Страсбурге, происшедшей 12 декабря, убит полицейскими. Об этом на пресс-конференции заявил французский министр внутренних дел Кристоф Кастанер.
По его словам, трое полицейских увидели человека, похожего на того, который был объявлен в розыск, и попытались его задержать. Тот начал стрелять и был убит ответным огнем, пишут «Ведомости» со ввылкой на BFM TV.
Как сообщает Reuters со ссылкой на два источника в полиции, это произошло на юге Страсбурга — между районами Недорф и Мено, примерно в 2 км от места, где Шекатт открыл стрельбу 12 декабря. Очевидцы, которые находились недалеко от места, где полицейские попытались задержать подозреваемого, рассказали о трех или четырех выстрелах.
Стрельба произошла 12 декабря возле рождественской ярмарки. Погибли двое человек, один умер 13 декабря от полученных ранений; также пострадали более 10 человек. В преступлении заподозрили 29-летнего уроженца Страсбурга Шерифа Шекатта. После стрельбы он находился в бегах 48 часов.