Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ուշագրավ մանրամասներ է հայտնել Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։
«Սպուտնիկի» բելառուսական ծառայության փոխանցմամբ, նա ասել է, որ ներողություն է խնդրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանից՝ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վեճի համար։
Բելառուսի նախագահը միևնույն ժամանակ քաղաքական է որակել ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովի կալանավորումը։ Լուկաշենկոյի խոսքով, Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ իր համար «անընդունելի է քաղաքակական դրդապատճառներով կալանավորումը»։
Լուկաշենկոն, բացահայտելով Սանկտ Պետերբուրգի քննարկումների բովանդակությունը, ասել է, որ և ՌԴ, և Ղազախստանի նախագահները Փաշինյանին մեկ հարց են տվել՝ ինչու իրենց չէր զանգահարել և չէր խորհրդակցել կարևոր որոշումներ կայացնելուց առաջ։
«Խնդիրը ստեղծել ենք ոչ թե մենք, այլ Փաշինյանը»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Նա նաև ասել է, որ ՀԱՊկ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում տեսնում է երիտասարդ և պրոֆեսիոնալ, ոչ թե թոշակային տարիք ունեցող գեներալի։

14 Декабрь 2018 - 12:07 AMT
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что на прошедшем в начале декабря в Санкт-Петербурге саммите ЕАЭС все президенты извинялись друг перед другом.
«Мы (участники саммита – ред.) извинялись там. Я перед Николом (и.о. премьера Армении Николом Пашиняном – ред.) извинялся, потому что нападал на него по разным причинам»,- заявил Лукашенко на пресс-конференции российским СМИ в Минске, пишет Sputnik-Белоруссия.
Лукашенко уверен, что на пост генсека ОДКБ, чтобы повысить статус данной организации, нужно назначать молодых и талантливых генералов, а не чиновников пенсионного возраста. Лукашенко также рассказал, что «заварил кашу» с последним назначением нового генсека ОДКБ Никол Пашинян.
По словам Лукашенко, когда Пашинян позвонил ему по телефону, то он спросил – зачем «он арестовал (бывшего генсека ОДКБ Юрия) Хачатурова по политическим мотивам».
«Я ему сказал, что я не поддерживаю, когда арестовывают по политическим мотивам», – сказал Лукашенко.
Раскрывая интригу того, что обсуждалось без прессы на саммите глав государств ЕАЭС в Санкт-Петербурге, Лукашенко сообщил, что и российский президент, и президент Казахстана задавали Пашиняну один вопрос – почему он не позвонил и не посоветовался перед тем, как принимать важные решения.