ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը տրամադրված է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերսկսման և կառուցողական հանգուցալուծումների որոնման:
«Շատ մանրամասն, տևկան զրույց ենք ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Մենք զգացինք նրա անկեղծ տրամադրվածությունը՝ որ բանակցությունները վերսկսվեն, կառուցուղական հանգուցալուծումներ փնտրելու հարցում»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է Interfax.az-ը:
«ՌԴ-ն, որպես և Ադրբեջանի, և Հայաստանի մերձավոր գործընկեր երկիր, երկիր, որը նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ է ամերիկացիների և ֆրանսիացիների հետ, ամեն ինչ անելու է փոխզիջումների հասնելու նպատակով անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար»,-ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարները հանդիպել են Սանկտ Պետերբուրգում ԵՏՄ և ԱՊՀ միջոցառումների շրջանակում, հանդիպել են նաև ԱԳ նախարարները Միլանում՝ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ շրջանակում:
«Հասկանալի է, որ այդ ամենը ՀՀ-ում ԱԺ ընտրությունների շեմին էր: Հիմա, երբ ընտրություններն արդեն ետևում են, ձևավորվելու է ՀՀ կառավարությոնը: Դրանից հետո, կարծում եմ, հայկական կողմը պատրաստ կլինի վերսկսելու բանակցային գործընթացը»,-ասել է նա:
«Ձգտելու ենք ոչ այնքան սկզբունքային նոր լուծում գտնելու՝ կարգավորման հիմքերը պարզ են, որքան այնպիսի մարտավարական, եթե ուզում եք, կրեատիվ գաղափարներ գտնելու, որոնք թույլ կտան փոխզիջում ձևավորել»,-ասել է Լավրովը:
Միլանում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որով պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը «շատ օգտակար» էր անվանել Միլանում ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ դեկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած բանակցությունները և հավելել, որ 2019-ին պետք է բեկում կատարել ԼՂ կարգավորման հարցում

14 Декабрь 2018 - 11:37 AMT
Глава МИД РФ Сергей Лавров в беседе с журналистами в Баку заявил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев настроен на возобновление переговоров по нагорнокарабахской проблеме и на поиск конструктивных развязок.
«У нас была очень подробная, продолжительная беседа с президентом Азербайджана Ильхамом Гейдаровичем Алиевым. Мы почувствовали его искренний настрой на то, чтобы переговоры возобновить, чтобы искать конструктивные развязки», – сказал Лавров, пишет Interfax.az.
«Мы как страна, которая является близким партнером Азербайджана и Армении, и страна, которая является еще и сопредседателем Минской группы ОБСЕ вместе с американцами и французами, будем делать все, чтобы создать необходимые условия для достижения компромиссов», – подчеркнул российский министр.
Он напомнил, что президенты Азербайджана и Армении встречались в Санкт-Петербурге на полях мероприятий Евразийского экономического союза и СНГ, была также встреча министров иностранных дел двух стран на полях Совета министров иностранных дел ОБСЕ в Милане.
«Понятно, что все это проходило накануне парламентских выборов в Армении, которые состоялись 9 декабря. Сейчас, когда это событие уже позади, предстоит сформировать правительство Армении. После этого, я думаю, армянская сторона будет готова вместе с азербайджанскими коллегами, вместе с сопредседателями возобновить переговорный процесс», – сказал глава МИД РФ.
«Будем стремиться искать не то что принципиально новое решение – основы урегулирования понятны, но будем стремиться находить такие тактические, если хотите, креативные идеи, которые помогут сформировать консенсус», – подчеркнул Лавров.
В Милане 5 декабря в рамках заседания министерского совета ОБСЕ состоялась встреча и.о. министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова. Мнацаканян и Мамедъяров договорились в ближайшее время продолжить встречи, поддерживая сформировавшуюся динамику.
Третья встреча глав МИД Армении и Азербайджана также была нацелена на то, чтобы более обстоятельно ознакомиться с позицией и подходами сторон относительно мирного процесса. В этом плане состоялся полезный обмен мнениями.