Ռուսաստանի Դաշնության ու Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն առաջարկել են ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին Ադրբեջանին տալ ԼՂՀ «անվտանգության գոտին» կազմող 7 շրջանից 5-ը, սակայն վերջինս հրաժարվել է։
Բելառուսական Belta-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահը։ Նա նշել է, որ հարցը քննարկվել է Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովներից մեկի ընթացքում (հավանաբար՝ 2016-ի հոկտեմբերիյան ժողովը՝ խմբ․ )։ ՌԴ-ն ու Բելառուսը միասնական մոտեցմամբ էին հանդես եկել՝ պատրաստակամություն հայտնելով այնտեղ սեփական զորքերն ուղարկել։
«Ազնվորեն ասել եմ․ լսիր, ինչպես նրանք են ասում, օկուպացրել եք 7 շրջան։ Ես ու Պուտինը միասնական դիրքորոշում հայտնեցինք՝ Սերժ, տուր այդ 5 շրջանը։ Ո՞րն է պատճառը չվերադարձնել դրանք, չէ որ դատարկ են։ Նա էլ ասում է՝ որ վերադարձնեմ, նրանք ճանապարհը կկտրեն, կգրավեն Ղարաբաղը և այլն։ Եվ ես ու Պուտինը հստակ ասացինք, որ մեր զորքը կմտցնենք, որ դա թույլ չենք տա։ Ադրբեջանցիների ներկայությամբ ենք ասել (հավանաբար՝ նկատի ունի, որ փոխանցել են տեսակետն ադրբեջանցիներին նաև այլ առիթով՝ խմբ․ )։ Նա ասաց՝ ոչ, մենք դրան չենք գնա, մենք դա չենք ուզում», – պատմել է Լուկաշենկոն։
Բելառուսի նախագահը նշել է, որ զարմացած էր։
«Ինչու՞ չեն ուզում։ Դատարկ է այդ 5 շրջանը։ Դա առաջին քայլն էր։ Այդ դեպքում ՀՀ-ն էլ, Ադրբեջանն էլ և ՀԱՊԿ-ում, և ԵԱՏՄ-ում կլինեին։ Դա պայմանն էր, որով Ադրբեջանը կմտներ այդ կազմակերպություններ։ Ինչու՞ հրաժարվեցիք։ Լավ՝ Բելառուսը։ Ռուսաստան է երաշխավոր կանգնել, որ երբեք չի լինի պատերազմ, եթե ազատեք այն շրջանները, որոնք, դուք ընդունում եք, որ ադրբեջանական են։ Ղարաբաղի մասին չէր խոսքը», – ասել է նա։
Նա նաև պատմել է, որ կոնտակտներ է ունեցել Իլհամ Ալիևի ու Սերժ Սարգսյանի հետ ՀՀ տարածքով ադրբեջանական գազամուղ անցկացնելու հարցով։
«Խողովակ էին քաշում, կարծեմ, գազ էր, ու այն գնաց՝ ՀՀ-ն շրջանցելով։ «Ասում է՝ պետք է լուծել այդ խնդիրը (հավանաբար՝ Ալիևի խոսքերը նկատի ունենալով – խմբ․) , ես այդ խողովակը կանեմ, կօգնեմ վերականգնել Հայաստանը։ Փող այն ժամանակ անհաշվելի քանակով ունեին։ Ես գնացի Սերժ Ազատիչի մոտ ու փոխանցեցի առաջարկը։ Էլի հրաժավրեցին», – նշել է Լուկաշենկոն։

14 Декабрь 2018 - 12:31 AMT
Президент Белоруссии Александр Лукашенко 14 декабря на встрече с представителями российского медийного сообщества рассказал об озвученных ранее предложениях по участию России и Белоруссии в разрешении карабахского конфликта.
Он отметил, что этот вопрос обсуждался еще в Ереване на одном из саммитов ОДКБ в то время, когда президентом Армении был Серж Саргсян. Лукашенко призывал лидеров Армении и Азербайджана вместе решить эту проблему, пойдя на компромиссные решения. При этом Белоруссия и Россия заняли консолидированную позицию, в том числе пообещав при необходимости ввести воинский контингент для обеспечения определенных гарантий, пишет БЕЛТА.
«Потом уже откровенно сказал: слушай, как они говорят, оккупировали 7 районов. И мы с Путиным заняли консолидированную позицию (это было в Ереване на ОДКБ): Серж, отдай эти 5 районов. Какая причина не вернуть их, они же пустуют. Он говорит: если я возвращаю, они там дорогу перережут, оккупируют Карабах и прочее. И мы с Путиным четко пообещали, что мы введем свои войска, и это не позволим (при азербайджанцах это говорили). Он сказал: нет, мы на это не пойдем, мы этого не хотим», – отметил белорусский лидер.
Лукашенко рассказал, что для него это было удивлением. «Почему не хотят? Пустуют 5 районов. Это первый шаг. И тогда бы и Азербайджан, и Армения были бы и в ОДКБ, и ЕврАзЭС. Это было условие, при котором Азербайджан может вступить в эти организации. Почему вы отказались? Ладно, Беларусь, но Россия гарантом выступила, что никогда там не будет войны, если будут освобождены эти районы, которые вы признаете, что это азербайджанские. Это не о Карабахе», – добавил президент Белоруссии.
Он подчеркнул важность мирного урегулирования, в том числе в качестве важного фактора для привлечения иностранных инвестиций. Глава государства впервые рассказал о еще одном несостоявшемся проекте. По его словам, речь шла о прокладке продуктопровода из Азербайджана в Грузию, и белорусский лидер разговаривал по данному поводу с руководством этих стран: «Они прокладывали трубу. По-моему, газ. И она пошла в обход Армении».
Лукашенко сообщил, что в то время у него были контакты с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чтобы он поговорил с президентом Армении Сержем Саргсяном на предмет организации транзита через Армению, что было бы выгодно обеим сторонам. «Я предлагал, говорит, надо решать эти проблемы, я брошу эту трубу и еще помогу восстановить Армению. Тогда денег у них было немерено. И я поехал после этого к Сержу Азатовичу и передал это. Тоже отказались. Но все равно же когда-то миром закончится», – отметил белорусский лидер.
Вполне вероятно, что речь могла идти о работах в рамках строительства южнокавказского газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум, по которому осуществляется поставка газа из Азербайджана в Грузию и Турцию.