14 Դեկտեմբեր 2018 - 12:10 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի հասկանում, թե ինչու է Հայաստանը դեմ բելառուս թեկնածուին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
«Խայտառակություն է, որ չենք կարողանում ընտրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին »,-ասել է նա Մինսկում ռուսական լրատվամիջոցներին:
«Ես տալիս եմ ձեզ գործող պետքարտուղարի, երիտասարդ գեներալի (Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի մասին է խոսքը՝ խմբ.): Խելացի տղա է, շատ փորձառու, շտաբում աշխատած: Նա պետքարտուղար է, նրան բոլոր նախագահները ճանաչում են»,-ասել է նա, հայտնում է Interfax.az-ը:
Նա հիշեցրել է, որ առաջարկել է, որպեսզի Զասն այցելի երկներից յուրաքանչյուրը, այդ թվում Հայաստան: «Եթե պատրաստ եք նրան ընդունել, լսել…Կարող եք չհամաձայնվել նրա թեկնածությանը, կարող եք հետևել ձեր սկզբունքներին, բայց խոսեք հետը: Գուցե նա ձեր համար ցանկացած հայից լավը լինի: Ինչո՞ւ եք վախենում բելառուսներից: Չէ որ մենք յուրայիններ ենք»,-ասել է նա:
«Ես դա անում եմ, որպեսզի այսուհետ նշանակենք գործող տաղանդավոր գեներալների, որպեսզի ցույց տանք ՀԱՊԿ նշանակությունը»,-ասել է Լուկաշենկոն:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ուշագրավ մանրամասներ է հայտնել Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։Նա ասել է, որ ներողություն է խնդրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանից՝ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վեճի համար։

14 Декабрь 2018 - 13:05 AMT
Президент Белоруссии Александр Лукашенко не понимает, почему Армения выступает против белорусского кандидата на пост генерального секретаря ОДКБ.
«Это позор, что мы не можем избрать главного чиновника ОДКБ», – сказал президент на пресс-конференции российским СМИ в Минске, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
Лукашенко подчеркнул, что властям Армении следует пойти навстречу остальным странам ОДКБ, раз уж именно Ереван «окунул» организацию в свои внутриполитические проблемы.
«Я вам отдаю действующего госсекретаря, молодого генерала (госсекретарь Совета безопасности Белоруссии Станислав Зась – ред.). Толковый парень, много опыта, штабной работы. Он госсекретарь, его все президенты знают», – продолжил глава государства.
Он напомнил, что предложил, чтобы Зась посетил каждую из стран ОДКБ, в том числе Армению. «Если вы готовы его принять, выслушать… Можете не соглашаться (с его кандидатурой – ред.), можете следовать своим принципам. Но вы с ним поговорите. Может быть, он для вас будет лучше, чем любой армянин. Чего вы боитесь белорусов? Мы же свои люди», – подытожил Лукашенко.