18 Դեկտեմբեր 2018 - 07:13 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես է եկել հերթական ռազմատենչ հայտարարություններով՝ նշելով, որ երկրի հզոր ռազմական ներուժը ղարաբաղյան հակամարտության «կարգավորման հիմնական ասպեկտն է»:«Առկա տեխնիկան և սպառազինությունը թույլ են տալիս բարձր ճշգրտությամբ և մեծ ավերիչ ուժով ոչնչացնել ցանկացած ռազմական թիրախ»,-ասել է Ալիևը, հայտնում է Interfax.az-ը:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը կշարունակի հզորացնել իր բանակը: «Մենք բազմաթիվ պայմանագրեր ենք կնքել, որի արդյունքում կներկրվի ամենաարդիական սպառազինություն և տեխնիկա»,-ասել է նա:
Ադրբեջանի ռազմարդյունաբերության փոխնախարար Յահյա Մուսաևի իր հերթին հայտարարել է, որ Ադրբեջանում ռազմական արդյունաբերության ծավալները վերջին 11 տարում ավելացել են մոտ 33 անգամ։
Կառավարության դեկտեմբերի 13-ի նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է զինված ուժերի մարտունակության բարձրացումը՝ հավելելով, որ դրա համար հարկավոր է 2.5 մլրդ դոլար ներդնել:«Մենք ասել ենք, որ հինգ տարվա ընթացքում բանակը զարգացնելու համար պետք է կարողանանք մոտ 2.5 միլիարդ դոլար ներդնել: Այդ միջոցները գտնելու համար պետք է լրջագույն աշխատանքներ տանել: Խոսքը հավելյալ մրջոցների ներդրման մասին է»,- ասել է։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с очередными воинственными заявлениями, отметив, что наряду с другими факторами для урегулирования карабахского конфликта наиболее «первостепенным является наша военная сила и мощь».
Он отметил, что Азербайджан продолжит наращивать свою мощь. «Хотелось сказать, что в этом году мы подписали много важных контрактов. В результате исполнения этих контрактов в страну будут ввозиться самое современное вооружение и техника», – сказал Алиев, пишет Interfax.az.
Он вновь повторил, что в результате успешной операции азербайджанской армии под «полный контроль Азербайджана перешло 11 тыс га территории в Нахиджеванском направлении армяно-азербайджанской границы».
«Обладание этими высотами позволяет нам полностью контролировать стратегические дороги и коммуникации на территории Армении»,- заявил Алиев.
В свою очередь, замминистра оборонной промышленности Азербайджана Яхья Мусаев заявил, что объем производства продукции оборонного назначения, производимого на предприятиях министерства оборонной промышленности (МОП) в 2018 году по сравнению с 2007 годом вырос в 33 раза.