19 Դեկտեմբեր 2018 - 07:39 AMT
Ամերիկյան Washington Post պարբերականը Հայաստանն անվանել է աշխարհի այն երկրներից մեկը, որտեղ 2018 թվականին «ժողովրդավարությունը հաղթել է»:
Պարբերականը նկատում է, որ երբ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «կազմակերպեց իշխանության զավթումը՝ իրականացնելով սահմանադրական փոփոխություններ, քաղաքական գործիչ դարձած ակտիվիստ, լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը օգտվեց հանրային դժգոհությունից՝ իր երկրի զարգացման մեջ բեկում մտցնելու համար»:
Անդրադարձ է կատարվում նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին և Փաշինյանի առաջնորդած «Իմ քայլը» դաշինքի «համոզիչ հաղթանակին»:
«Նախկին իշխող Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, որի ղեկավարը Սարգսյանն է, չկարողացավ նույնիսկ 5%-ի շեմը հաղթահարել, ինչը խորհրդարան մտնելու պահանջ էր: Փաշինյանն այժմ սկսել է համապարփակ հակակոռուպցիոն արշավ՝ նպատակ ունենալով մաքրել պետական համակարգը», – գրել է պարբերականը:

Американское издание Washington Post назвало Армению одной из трех стран мира, где в 2018 году демократия победила.
Издание отмечает, что когда третий президент Армении Серж Саргсян «организовал захват власти путем внесения поправок в Конституцию, превратившийся в политика активист, журналист Никол Пашинян использовал общественное недовольство, чтобы совершить прорыв в развитии своей страны».
В статье также затронута тема внеочередных выборов в Национальное собрание Армении и «убедительной победы» возглавляемого Пашиняном блока «Мой шаг».
«Предыдущая правящая Республиканская партия Армении, которую возглавляет Саргсяна, даже не смогла достичь 5-процентного минимума, необходимого для прохождения в парламент. Опираясь на вотум доверия, Пашинян начал комплексную антикоррупционную кампанию, чтобы отчистить государственную систему», – пишет издание.