21 Դեկտեմբեր 2018 - 08:13 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել ժամանակավոր բյուջեին, որով նախատեսվում է $5.7 մլրդ հատկացնել Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար:
Կողմ է քվեարկել 217 կոնգրեսական, դեմ՝ 185: Այժմ փաստաթուղթը պետք է հավանություն ստանա Սենատում, գրում է «Վեդոմոստին» USA Today-ի վրա հղումով:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ էր հայտարարել, որ պատ է կառուցելու Մեքսիկայի հետ սահմանին՝ ապօրինի ներգաղթյալների հոսքը կասեցնելու համար:
ԱՄՆ նախագահը հայտարարել էր, որ կհրաժարվի ստորագրել բյուջեի նախագիծը, եթե այն ներառի նաև պատի շինարարության համար ծախսերը:
Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին հայտարարեցին, որ հավանություն չեն տա բյուջեին, որով ծախսեր են նախատեսվում պատի համար: Քվեարկության խափանումը Սենատում կհանգեցնի նրան, որ դեկտեմբերի 22-ից ԱՄՆ կառավարությունն առանց ֆինանսավորման կմնա և դաշնային պետծառայողների մի մասը ստիպված կլինի արձակուրդ վերցնել կամ աշխատել առանց վարձատրության:

Палата представителей конгресса США одобрила временный бюджет, предусматривающий выделение $5.7 млрд на возведение стены вдоль границы с Мексикой.
За проголосовали 217 конгрессменов, против – 185. Теперь документ должен быть одобрен сенатом, пишут «Ведомости» со ссылкой на USA Today.
Построить стену на границе с Мексикой для остановки потока нелегальных мигрантов обещал во время предвыборной кампании президент США Дональд Трамп.
Американский президент подчеркивал, что откажется подписывать проект бюджета, если он не будет включать расходы на строительство стены.
В свою очередь представители Демократической партии заявили, что не станут одобрять бюджет с расходами на стену. Срыв голосования в сенате приведет к тому, что с 22 декабря американское правительство останется без финансирования и часть федеральных госслужащих будет вынуждена уйти в отпуск или работать без оплаты труда.