16 Հունվար 2019 - 11:45 AMT
Ռուսաստանը հուսով է, որ 2019-ին առաջընթաց կգրանցվի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Հայաստանի և Ադրբեջանի բարի կամքի առկայության դեպքում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2018-ի ամփոփմանը նվիրված մեծ մամուլի ասուլիսում:
Նա հավելել է, որ ողջունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման լուծումներ գտնելու Բաքվի պատրաստակամությունը:
«Կարծում եմ, որ այդ թվում նաև Բաքվից հնչող հայտարարությունները հանգացուլուծում գտնելու պատարստակամության մասին, արժանի են ամենայն աջակցության: Հուսով ենք, որ հայ բարեկամները ևս փոխադարձ կարձագանքեն»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հունվարին նախատեսվում է ՌԴ, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ համանախագահների հերթական հանդիպումը ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Այնպես որ, կարծում եմ, որ այդ ուղղությամբ ևս մենք կկարողանանք նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, որը հին է, և սառեցվածի նման, բայց միանգամայն լուծելի է՝ Երևանի և Բաքվի բարի կամքի դրսևորման դեպքում և միջազգային հանրության, այդ թվում ի դեմս համանախագահների, աջակցությամբ»,-ասել է նա:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 11-ին հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտությանկողմերը միայն Ադրբեջանն ու Հայաստանն են: Ըստ նրա, ՀՀ նոր իշխանությունները սկզբնական փուլում «փորձեցին խուսափել բանակցություններից», հայտարարելով, որ Բաքուն պետք է բանակցի միայն Լեռնային Ղարաբաղի հետ, սակայն Ադրբեջանը «մերժեց Երևանի այդ փորձերը»:
Նա նաև սպառնացել է Հայաստանին հետագա մեկուսացմամբ՝ հավելելով, որ երբեք չի թաքցրել Բաքվի իրական մտադրություններն ու քաղաքականությունը: «Ես միշտ եմ ասել, որ մենք օգտագործում ենք բոլոր միջոցները Հայաստանին մեկուսացնելու համար և ապագայում էլ դա ենք անելու, մինչև որ մեր հողեր չազատվեն»,-ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովն իր հերթին հայտարարել է, որ Բաքուն հուսով է, որ 2019 թվականին Երևանի հետ հարաբերությունները կկարգավորվեն, և պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղում հայերին բարձր մակարդակով ինքնորոշման իրավունք տալ:

16 Январь 2019 - 11:59 AMT
Прозвучавшие из Баку заявления о готовности искать развязки в вопросе урегулирования карабахского конфликта заслуживают всяческой поддержки, заявил 16 января министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на большой пресс-конференции по итогам 2018 года. Он отметил, что в этом вопросе надеется на взаимность Еревана».
«Думаю, что прозвучавшие в том числе из Баку заявления о готовности искать развязки заслуживают всяческой поддержки. Надеемся, что и армянские друзья ответят взаимностью»,- отметил Лавров, пишет ТАСС.
По его словам, Россия рассчитывает на прогресс в нагорнокарабахском урегулировании в этом году при наличии доброй воли Армении и Азербайджана.
«В этом месяце планируется очередной контакт сопредседателей от России, Франции и США с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Так что думаю, что и на этом направлении мы сможем содействовать урегулированию конфликта, который обрел черты застарелого, но который вполне поддается решению при наличии доброй воли Еревана и Баку и при поддержке международного сообщества, в том числе в лице сопредседателей», – сказал Лавров.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 11 января заявил, что Баку и Ереван являются единственными сторонами нагорно-карабахского конфликта. «Новое руководство Армении, на первом этапе, пыталось избежать переговоров (по урегулированию нагорно-карабахского конфликта – ред.). Звучали заявления о том, что Азербайджан должен проводить переговоры с самопровозглашенным нагорно-карабахским образованием», – заявил Алиев.
Он такжепригрозил продолжением политики изоляции в отношении Армении:«Я никогда не скрывал проводимую нами политику. Я всегда говорил, что для изоляции Армении мы используем все средства, и в будущем будем это делать. До тех пор, пока наши земли не будут освобождены».
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, в свою очередь, заявил, что Баку надеется, что отношения с Ереваном будут урегулированы в 2019 году, и готов предоставить армянам в Нагорном Карабахе право на самоопределение на высоком уровне.